Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Putin'den sonra ne olur?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, devlet başkanlığı görevinden ayrılması durumunda Rusya'da "hiçbir şeyin çökmeyeceğine" inandığını söyledi.  Putin iktidarını devre etme zamanında, “kendi hayatını vatanın sunağına fedaya” hazır olanlara, kendi siyasi görüşünü eleştirseler bile destek vermeye çalışacağını vurguladı.
 
Putin, "Bir gün mutlaka benim yerime başka biri gelecek. (O zaman) tüm bunlar neden çöksün ki? Bir zaman gelecek ve elbette, bu doğal, biyolojik bir süreç olarak hepimizin yerine birisi gelecek. Benim yerime de , sizin (gazeteciye hitaben) sizin yerinize de. Ama eminim ki Rus devletinin, Rus ekonomisinin, siyasi sisteminin temel prensipleri ayakları üzerinde dimdik duracak ve geleceğe güvenle bakacak" dedi.

Rus lider, "Eğer birini görürsem, benim icraatlarıma eleştirel yaklaşsa bile, eğer ben o kişinin yapıcı görüşlere sahip, ülkeye adanmış sadece Anavatan'ın sunağına yıllarını değil hayatını koymaya hazır olduğunu görürsem, bana kişisel yaklaşımı ne olursa olsun, böylke insanların desteklenmesi için her şeyi yaparım" diye konuştu.

Söyleşinin Sputnik tarafından aktarılan bölümü de şöyle:

Putin, blog yazarı Aleksey Navalnıy'ın vurulması için talimat verdiğine dair iddiaları yalanladı.

Çarşamba günü Cenevre'de ABD Başkanı Joe Biden'la ilk yüz yüze görüşmesini gerçekleştirecek olan Putin, 3 yıl aradan sonra ilk kez ABD basınına demeç verdi.
 
NBC News'e konuşan Putin, Navalnıy'ın vurulması yönünde talimat verdiği iddialarını reddederek "Bakın, bu ülkede bu tür kararlar devlet başkanı tarafından alınmaz" dedi. Rusya lideri, Navalnıy'ın sıradan bir mahkum olduğunu ve kendisine diğerlerinden daha kötü şekilde muamele edilmeyeceğini belirtti.
 
Washington'un ABD'ye yönelik siber saldırıların arkasında Rus hackerların veya hükümetinin olduğuna dair suçlamalarını 'zırva' olarak niteleyen Putin, ABD hükümetinden buna ilişkin kanıt sunmasını istedi.
 
"Biz her türlü şeyle suçlandık. Seçimlere müdahale, siber saldırılar ve diğerleri. Ama bir kez bile, bir kez bile kanıt veya ispat sunma zahmetine girmediler. Bunlar dayanaksız suçlamalar" diyen Putin, ABD ve Rusya'nın siber suçlarla mücadeleye karşı güçlerini birleştirmeleri çağrısını yineleyerek bu süreci ABD'li partnerleriyle başlatmayı umduklarının altını çizdi.
 
'Batı'nın eleştirileri iki yüzlü'
 
Batı'dan gelen eleştirileri 'iki yüzlü' olarak niteleyen Putin, Rusya ile ABD dahil her ülkenin kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini söyledi.
 
Biden'ın Rusya'yı küresel istikrarsızlığı artırmakla suçlamasına yanıt veren Putin, ABD'yi aynı şeyi Libya, Suriye ve Afganistan'da yapmakla itham ederek "Ruslar, iç muhalefete ABD'nin yabancı ajanlar yasasıyla yaptığı kadar baskı uygulamıyor" ifadelerini kullandı.
 
ABD Kongresi binası Capital Hill'e düzenlenen baskında yüzlerce şüphelinin tutuklanmasını ve bir kalkışmacının öldürülmesini ABD'nin de kendi vatandaşlarını siyasi görüşleri nedeniyle hedef aldığının kanıtı olarak gösteren Putin, "Bizde bir söz vardır: Eğer çirkinsen aynaya bakıp delirme. Bunun sizinle bir alakası yok. Ancak eğer birisi sizi suçluyorsa, diyeceğim şey, neden aynada kendine bakmıyorsun? Aynada bizi değil, kendini göreceksin" dedi.
 
Biden, 2011 yılında başkan yardımcısı pozisyonundayken Kremlin'de görüştüğü Putin'in yüzüne 'ruhsuz' olduğunu söylediğini birçok kez anlatmıştı.
 
Putin, bunun anımsatılması üzerine "Konuşmalarımızda özellikle böyle bir bölüm olduğunu hatırlamıyorum" diye konuştu. Rusya lideri, o dönemde Biden hakkında ne düşündüğünün sorulması karşısındaysa "Onun profesyonel olduğunu ve kendisiyle çalışabileceğimizi düşündüm. Tüm yetişkinlik dönemini fiilen siyasette geçirdi" yanıtını verdi.
 
Putin, Rusya'nın ABD'yle ilişkilerinde öngörülebilirliğe ve istikrara ihtiyaç duyduğunu ancak son yıllarda bunu göremediklerini kaydetti.
 
'İran haberleri tamamen yalan'
 
Putin'e Rusya'nın İran'a Irak'taki ABD birlikleri de dahil askeri hedefleri izleme imkanı sunacak gelişmiş uydu sistemi teklif etmeye hazırlandığına dair Washington Post haberi soruldu.
 
Rusya lideri, "Bu tamamen yalan haber. En azından ben böyle bir şey bilmiyorum. Bunun hakkında konuşanlar, muhtemelen daha fazla şey biliyordur. Bu tamamen saçmalık" yanıtını verdi.
 
'Siyah Hayatlar Önemlidir' hareketi için gerekçeler var'
 
Rusya'ya yöneltilen ABD seçimlerine müdahale ve siber saldırılar düzenleme iddiaları karşısında "Henüz 'Siyah Hayatlar Önemlidir' hareketini provoke etmekle suçlanmadığımız için şaşkınım" dedi.
 
'Siyah Hayatlar Önemlidir' hareketi için gerekçeler bulunduğunu kaydeden Putin, Afro-Amerikanların hakları için verdiği mücadeleyi her zaman anlayışla karşıladıklarını ancak hareketin 'aşırıcı' tutumunu da onaylamayacağını belirtti.
 
NBC News moderatörünün "Ciddi siyasi muhalifleri ve Kremlin karşıtı partileri 'aşırılıkçı' olarak yaftalayarak Rusya'daki muhalefeti boğmakla sıkça suçlanıyorsunuz" sözleri karşısında Rusya lideri, "Onu muhalefet ve Rusya'da muhalefete karşı hoşgörüsüzlük olarak görüyorsunuz. Biz buna tamamen farklı bakıyoruz. Kongre baskınına katılan ve tutuklanan yaklaşık 500 eylemci, siyasi görüşleri nedeniyle cezalandırıldı. Kongre'ye giren ve polis tarafından vurularak öldürülen kadına yönelik suikastın emrini siz mi verdiniz? Yaklaşık 450 bireyin Kongre'ye girdikten sonra tutuklandığını biliyor musunuz? Onlar oraya dizüstü bilgisayar çalmaya gitmedi. Siyasi talepleri için oraya gittiler" yanıtını verdi.
 
'ABD'yle olası bir mahkum takasına açığım'
 
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın aktardığına göre Rusya'da tutuklu bulunan ABD vatandaşları Trevor Reed ve Paul Whelan'ın kaderi, çarşamba günü Putin-Biden zirvesinde ele alınacak.
 
Bu konunun sorulması üzerine Putin, olası bir mahkum takasına açık olduğunu belirtti.
 
'Ryanair uçağı vakası konusunda önceden bilgim yoktu'
 
Ryanair uçağı vakası hakkında konuşan Putin, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'nun muhalif Nexta Telegram kanalının yöneticisi Roman Protaseviç'in gözaltına alınması için uçağı başkent Minsk'e acil iniş yapmaya zorlayacağından daha önceden bilgisi olmadığını kaydetti.
 
'ABD'yle uzay işbirliğini sonlandırmak istemiyoruz'
 
Moskova'nın Rusya ile ABD arasındaki son ortak ilgi alanlarından uzayda Washington'la işbirliği sonlandıracağına dair iddiaları da yalanlayan Putin, "Sanırım siz yanlış anlamışsınız. ABD'yle bu alanda çalışmaya devam etmek istiyoruz ve ABD'li partnerlerimiz reddetmezse buna devam edeceğiz" diye konuştu. 
 
'Rusya, birliklerini ABD sınırına gönderse tepkiniz ne olurdu?'
 
Putin'e son olarak Rus ordusunun geçen ay Ukrayna sınırı yakınında gerçekleştirdiği faaliyetler soruldu.
 
Rusya'nın kendi topraklarında askeri tatbikatlar gerçekleştirdiğini, NATO'nun Rusya sınırı yakınlarında rutin olarak tatbikatlar yaptığını ve ayrıca ABD'nin Alaska'da Rusya topraklarına yakın bölgede tatbikatlar düzenlendiğini belirten Putin, "Birliklerimizi hemen sınırlarınızın yakınına gönderdiğimizi bir hayal edin. Tepkiniz ne olurdu?" diye vurguladı.
 

14.6.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi