Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

"Kiev'in NATO üyeliğini destekliyoruz"

Rusya ile ABD arasında yükset tansyonu iki ülke liderinin ilk zirvesini yaparak düşürme çabaları devam ederken, gerilimi tırmandıracak yeni bir açıklama Washington'dan geldi. 

Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Karine Jean-Pierre,  bir gazetecinin sorusu üzerine net olarak "Ukrayna’nın NATO’ya üyeliğini destekliyoruz” dedi.
 

Jean-Pierre, bu cümleyle Biden yönetiminin politikasını açıklarken daha fazla ayrıntıya girmedi.

Ancak, Biden yönetiminin NATO kapılarının katılmak isteyen ülkelere açık olmasını istediğini, ancak gerekli şartları taşıyan ülkelerin üyle kabul edilebileceklerini vurguladı. 

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelensky ile yaptığı görüşmede Rusya'yı bu ülkeye yönelik "tehlikeli ve agresif eylemlerini durdurmaya" çağırdı.
 
Euronews'in haberine göre Blinken, Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri varlığını azaltmasına rağmen burada "önemli güçler" bulundurduğunu söyledi.
 
Zelensky, Moskova'nın ülke sınırlarında konuşlandırılan asker sayısını yalnızca biraz azalttığı için, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri tehdidinin hala devam ettiğini kaydetti.
 
Zelensky, Kiev'de Blinken ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "Azaltmanın (Rus askerlerinin sayısının) çok yavaş olduğunu düşünüyoruz, bu nedenle tehdit hala var olabilir" dedi.
 
Daha önce Blinken, Ukraynalı mevkidaşı Dmytro Kuleba ile bir araya gelerek kendisine Washington'un Ukrayna'nın "egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve bağımsızlığına" bağlılığını "güçlü bir şekilde yeniden teyit etmek" için orada olduğunu ifade etmişti.
 
Blinken, Ukrayna'ya "ABD, sizinle birlikte çalışmaya ve kendi demokrasinizi güçlendirmeye, kurumlar oluşturmaya, yolsuzluğa karşı reformlarınızı ilerletmenize destek olmaya devam edecek" mesajı verdi.
 
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna sınırı ve Kırım'a yaptığı askeri yığınaktan sonra bir grup askerini çektiğini ancak on binlerce askerin hala bölgede bulunduğunu söyledi.
 
Stoltenberg, Brüksel'de düzenlenen AB savunma bakanlarının toplantısına gelirken yaptığı açıklamada, bakanlarla Rusya'nın saldırgan tutumu, Ukrayna ve Afganistan gibi konuları görüşeceklerini bildirdi.
 
Rusya'nın Ukrayna civarında geçen haftalarda ciddi miktarda askeri yığınak yaptığını hatırlatan Stoltenberg, "Rus askerlerinin sayısında bir miktar azalma gördük ancak on binlercesi hala duruyor. Rusya'nın çok sayıda silahı ve askeri malzemeyi burada tuttuğunu görüyoruz." dedi.
 
Stoltenberg, Rusya'nın Karadeniz'de bazı kısıtlamalar yaptığını, Kerç Boğazı'ndan Azak Denizi'ne girişi kısıtladığını belirterek "NATO bu nedenle ihtiyatlı olmak ve gelişmeleri yakından takip etmek zorunda." diye konuştu.
 
6.5.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi