Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'da deportasyon düzenlemesi

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'ya sunulan yeni bir tasarı, Rusya vatandaşı akrabası olan yabancıların idari ceza gerektiren durumlarda sınır dışı edilmemesi teklif ediyor. Tasarıyı hazırlayan milletvekillerinden Birleşik Rusya partili Natalya Kostenko, "hem aile değerlerini korumayı, hem de göçmen kaybının önlemeyi" amaçladıklarını söyledi.
 
Gazetenin görüşüne başvurduğu uzmanlar öneriye destek verdi. Mevcut Rusya yasalarına göre, örneğin otomobil plakasının kar veya çamur yüzünden okunamaması, ya da yaya geçidini kırmızı ışıkta geçmek bile idari ceza gerektiren ihlaller. Bir yılda iki idari ihlalde bulunan yabancılar sınır dışı ediliyor.
 
Sınır dışı edilme ve giriş yasağına maruz kalma durumu doğuran durumların başında vize rejimini ve çalışma kanunu ile ilgili ihllaller geliyor. Kostenko'nun hazırladığı tasarının kabul edilmesi durumunda, söz konusu durumlarda uygulanan cezalar para cezasına çevrilecek.
 
Kostenko tasarıya eklenen açıklama yazısında Rusya Anayasa Mahkemesi'nin 2006 tarihli bir kararına atıfta bulunuyor. Bu karara göre, "hakimler ve kolluk kuvvetleri, yabancılar tarafından gerçekleştirilen ihlallerde, ortaya çıkan zararın derecesinin yanı sıra diğer önemli faktörleri dikkate almak, adaletli ve ölçülü olmak" zorunda.
 
Kommersant gazetesi Moskova'da 2020 yılında kıyılan nikahların yüzde 15'inin Rusya vatandaşları ile yabancılar arasında olduğuna dikkat çekiyor.
 
Rusya'dan 10 bin kişiye sınır dışı
 
Rusya, 2020 yılının ik 11 ayında, ülkede yasadışı olarak bulundukları saptanan 10 binden fazla yabancı ülke vatandaşını sınır dışı etti.  Bu uygulamanın, mahkeme kararıyla gerçekleştiği bildirildi.
 
Federal İcra Dairesi'nin istatistiklerine göre, Aralık başına kadar Rusya Federasyonu'ndan fiilen sınır dışı edilen yabancı vatandaşların ve vatansız kişilerin sayısı tam olarak 10 bin 775. Bunlardan 40'ı reşit olmayan yaştakiler.
 
1 Aralık itibarıyla 2 bin 504 yabancı hakkında sınır dışı işlemlerinin sürdüğü, bunlardan 595'inin özel kurumda gözetim altına tutulduğu bildirildi.
 
Koronavirüs salgını nedeniyle, 2019'a kıyasla 2020'de sınır dışı edilen yabancıların sayısı önemli ölçüde azaldı. 2019'un ilk dokuz ayında 26 bin yabancı vatandaşı sınır dışı edilmişti.
 
Daha önce İçişleri Bakanlığının bildirildiği üzere, geçtiğimiz yıl Rusya'daki yabancıların sayısı koronavirüs salgını nedeniyle önemli ölçüde azaldı. 2020 yılında, yaklaşık 6 milyon yabancı ülkede bulunuyordu. Bunların sadece 1 milyonu geçici oturma iznine veya oturma iznine sahip. Koronavirüs salgınından önce Rusya'da yabancı sayısı 9 ila 11 milyon arasında hesaplanıyordu.
 
 
16.1.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi