Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

"SSCB metresler yüzünden dağıldı!"

Rusya'da 1992-1993 yılları arasında ekonomi bakanlığı yapan Andrey Neçayev, Sovyetler Birliği'nin neden dağıldığı tartışmalarına yeni bir perspektif getirdi. Sovyet tipi planlı yönetim sisteminin ayakta kalma becerisinden yoksun olduğunu dile getiren Neçayev, çöküşün 1970'lerden itibaren kaçınılmaz hale geldiğini, ancak yeni keşfedilen petrol yatakları sayesinde birkaç yıl ertelendiğini söyledi.
 
Farklı bir yol izlenmesi durumunda Gorbaçov döneminde Rusya'nın Çin'in izinden giderek Deng Şiaoping'in reformlarına benzer bir dönüşüm gerçekleştirebileceğini ileri süren Neçayev 1990-1991'e gelindiğinde bu fırsatın artık kaçtığına dikkat çekiyor.
 
Neçayev, Gorbaçov yönetiminin ekonomiyi kurtarmak için başvurduğu, ancak felaketle sonuçlanan politikalara örnek olarak 1988'de çıkarılan kooperatif yasasını verdi.
 
Neçayev, müdürlerin arkadaşlarını, karılarını ve metreslerini kooperatiflerin başına getirerek hükümetin sağladığı teşvikleri suistimal ettiğini ve bütçede kapanması imkansız bir gedik açtıklarını söylüyor.
 
7.1.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi