Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da hizmet sektörünün ufku karanlık: En çok nerede düşüş var?

Rusya'da hizmet sektöründe göstergeler beklenen toparlanmanın geciktiğine işaret ediyor. AKRA ajansının araştırmasını haber yapan Kommersant gazetesi, ekonomik aktiviteyi ölçmekte kullanılan ücretli hizmetler hacmi değerlerinin hala eksi bölgede olduğunu yazdı.
 
Araştırmada elektrik, su, doğal gaz ödemelerinin yanı sıra dışarıda yeme-içme, ulaşım ve turizme yönelik tüketim harcamaları ücretli hizmetler arasında değerlendiriliyor. Eylül ayında ücretli hizmetler hacminin Rusya genelinde yüzde 12,2 oranında küçüldüğü bildirildi.
 
Analistler söz konusu göstergenin mart ayından bu yana eksi bölgede seyrettine dikkat çekiyor.
 
Ücretli hizmetler hacmi, federal bölgelerin yarısından fazlasında ilkbahar aylarında yüzde 25-30 oranında daralırken, eylül ayında bu oran yüzde 10 civarında seyretti. Hacmin artıya geçtiği bölgeler ise Altay, Kırım ve Krasnodar ile sınırlı kaldı.
 
Toparlanma sürecinin en yavaş seyrettiği bölgeler Yakutistan, Başkurdistan ve St. Petersburg olurken, başkent Moskova hizmet harcamalarının en çok düştüğü federal birim olma özelliğinde. Mayıs ayındaki yüzde 61,7'lik daralmaya karşın, eylül ayında bu oran yüzde 24 oldu.
 
Analistler, toparlanma için en azından 2021 ortalarını beklemek gerektiği görüşünde.
 
21.11.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi