Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Gazprom'a Avrupa morali: Doğal gaz fiyatları yüzde 168 arttı

Salgın döneminde düşen doğal gaz talebi ve fiyatı nedeniyle Avrupa pazarında zor günler geçiren Gazprom için ısıtma sezonunun yaklaşmasıyla yeni umut doğdu. Avrupa spot doğal gaz piyasasında ilkbahar döneminde 50 dolara kadar düşen bin metreküp fiyatı yaz zonunda aniden artışa geçti.

 
Doğal gaz fiyatlarının salgın öncesi dönemi yakaladığı, ancak bin metreküp başına 200 doların üzerinde olduğu 2019 yılına göre hala çok düşük olduğu belirtiliyor. 
 
Hollanda TFF hub’ında temmuz sonundan ekim başına kadar bin metreküp doğal gaz fiyatı yüzde 168 artarak 170 dolara yaklaştı. 
 
Doğal gaz fiyatlarındaki artışın nedeni olarak, ısıtma sezonunun yaklaşması ve sıvılaştırılmış doğal gaz sevkiyatındaki azalma gösteriliyor.
 
Finanz.ru sitesinin haberine göre, Gazprom’un doğal gaz ihracat hacmi eylülde ağustosa göre yüzde 4 düşüşle 8,7 milyar metrekübe indi. Yıllık bazda ise şirketin ihracatında yüzde 20 daralma oldu. 
 
Gazprom’un ihracat gelirleri ise 2020’nin üçüncü çeyreği itibarıyla son 18 yılın en düşük seviysi olan 4,6 milyar dolara geriledi. 
 
15.10.2020
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi