Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Lavrov: "Türkiye müttefik değil, partner"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bu sabah katıldığı bir radyo canlı yayınında, Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin niteliğine dair bir soruyu yanıtladı.

Komsomolskaya Pravda Radyosu'nun organize ettiği programda Lavrov'a, radyonun yayın yönetmeni Vladimir Sungorikin, Russia Today TV'nin yayın yönetmeni Margarita Simonyan ve "Govorit Moskova" Radyosu yöneticisi Roman Babayan sorular yöneltti. 

Lavrov'a, Dağlık Karabağ savaşı ile ilgili olarak, "Türkiye'ye son dönemde birçok yerde rastlıyoruz. Diğer yandan Türkiye'nin aynı zamanda stratejik müttefikimiz (soyuznik) olduğunu beyan ediyoruz. Bu nasıl olur? Biz onlarla (Türkiye) neyiz?" diye soruldu.

Lavrov bu soruya "Türkiye bizim ortağımızdır" diye yanıt verdi ve şöyle devam etti:

"Rusya hiç bir zaman Türkiye'nin stratejk ortağımız olduğunu söylemedi. (Türkiye) partnerimizdir. Suriye'de birlikte çalışıyoruz, Suriye krizini çözmeye gayret ediyoruz.  Türkiye bölgedeki çıkarlarını geliştirmeye çalışıyor. Bu bölgede, kendi sınırlarının dışında çıkarları olan ülke var."
 

Libya'da da Türkiye ile etkileşim içinde olduklarını hatırlatan Lavrov, Libya'da da uzlaşma aramak gerektiğinin altını çizdi.

Lavrov'un açıklamalarının devamına ilişkin Sputnik de şu haberi geçti:

Lavrov, Türkiye’nin Karabağ sorununun askeri çözümünün mümkün olduğu yönündeki kanısına katılmadıklarını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Sputnik, Komsomolskaya Pravda ve Gorovit Moskova radyolarına açıklamalarında bir soru üstüne, “Türkiye’nin dile getirdiği bu görüşe katılmıyoruz. Aynısını (Azerbaycan) Devlet Başkanı Aliyev de birkaç kez dile getirdi, bu bir sır değil. Söz konusu sorunun askeri çözümünün olduğu ya da askeri çözümün kabul edilebilir olduğuna dair açıklamalara katılmamız mümkün değil” dedi.
 
Rusya Dışişleri Bakanı, “Maalesef Türkiye bunu yapabilirdi ve -askeri eylemler de dahil- Azerbaycan’ın bu sorunu çözmek için gerçekleştireceği her eylemi destekleyeceğini de doğruladı” diye ekledi.
 
Lavrov, Karabağ’a ilişkin son günlerde Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu defalarca görüştüğünü, Rusya tarafının çeşitli seviyelerde Ankara ile temaslarını koruduğunu kaydetti.
 
Ayrıca Lavrov bu görüşmelerde barışçıl çözümün Karabağ sorununun sürdürülebilir bir biçimde sona erdirilmesi için tek yöntem olduğu görüşünü savunmaya devam ettiklerini de belirtti.
 
‘Türkiye müttefikimiz değil çok yakın bir partnerimiz’
 
Rusya Dışişleri Bakanı bir başka soru üstüne de, “Türkiye’yi hiçbir zaman stratejik müttefikimiz olarak sınıflandırmadık. Türkiye partnerimiz. Çok yakın bir partnerimiz. Söz konusu partnerliğin birçok alanda stratejik mahiyeti var” dedi.
 
‘Karabağ’daki temas hattına Rus askeri gözlemciler gönderilebilir’
 
Lavrov bir başka soru karşısında, ateşkese uyulup uyulmadığının izlenmesi adına Karabağ’daki temas hattına Rus askeri gözlemcilerin gönderilmesinin doğru olacağını, ancak bunun kararını verecek olanların Ermenistan ve Azerbaycan olduğunu belirtti.
 

14.10.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?



©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi