Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Lukaşenko 'gizlice' yemin etti, ABD ve Almanya tanımıyor, gözaltılar sürüyor

İktidar ile muhalifler arasında tansiyonun düşmediği Belarus’ta, Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’nun devlet TV'sinden bile canlı yayınlanmayan bir törenle sarayında 'gizlice' başkanlık yemin töreni düzenlemesi gerginliği artırdı. Öte yandan ABD, Almanya ve Ukrayna, Lukşenko'yu başkan olarak tanımayacaklarını duyurdular.

Muhaliflerin hile karıştığını iddia ettiği seçimlerde, resmi sonuçlara göre beşinci kez devlet başkanı seçilen Lukaşenko, bugün Bağımsızlık Sarayı’nda düzenlenen törende yeni görev süresi öncesi yemin etti. Törene devletin üst düzey temsilcileri katıldı. Lukaşenko tören salonuna kırmızı halılar üzerinde yürüyerek geldi. 

Daha önce duyurusu yapılmayan, medyanın ve hiçbir ülkenin büyükelçisinin çağrılmadığı törende konuşan Lukaşenko, muhaliflere yönelik yine sert ifadeler kullandı. 

Güvenlik güçlerine seslenen Lukaşenko, “Minsk’in temiz, düzenli caddelerindeki bu pisliği durduran sizlerin önünde eğiliyorum, size içten şükranlarımı sunuyorum. Devlet bunu asla unutmamalı. Teşekkür ederim” dedi.

Lukaşenko, daha önce de silahlı kuvvetlere “ülkenin temellerinin baltalanmak istendiği devrim senaryosunu önlediği” için teşekkür etmişti. 

Belarus Seçim Komitesi, 9 Ağustos’taki devlet başkanlığı seçimlerini yüzde 80 oyla Lukaşenko’nun kazandığını ilan etmiş, bunun üzerine ülkede protesto gösterileri başlamıştı. 

İlan edilmeyen yemin töreni, devlet televizyonundan ya da radyolarından yayımlanmadı. Belarus'un resmi haber ajansı Belta, "Aleksander Lukaşenko'nun Belarus Devlet Başkanı olarak göreve başladığını" ve "törenin o sıralarda gerçekleşmekte olduğunu" duyurdu.
 
BBC'nin aktardığına göre, Belta'nın törenden paylaştığı fotoğraflarda, 66 yaşındaki Lukaşenko'nun elini anayasanın üzerine koyarak yemin ettiği görülüyor.

Muhalifler törenin önceden duyurulmamasını, Lukaşenko'nun protestoları engelleme çabası olarak yorumladı.

Minsk merkezli insan hakları kuruluşu Viasna'nın direktörü Ales Belyatski, "Yemin töreni önceden ilan edilseydi, sarayının dışarısında 200 bin gösterici toplanırdı" dedi.

Devlet başkanlığı seçimi sonrasında ülkeyi terk eden muhalefet liderlerinden Svetlana Tikhanovskaya, Lukaşenko'nun yemin ederek altıncı kez devlet başkanlığı koltuğuna oturmasını gücü zorla ele geçirmek olarak yorumladı ve "yeni, özgür ve adil bir seçimin yapılması" çağrısı yaptı.

İktidarın muhalefete devredilmesi amacıyla kurulan Koordinasyon Konseyi'nin yurt dışında bulunan bir başka üyesi olan Pavel Latuşko ise Belarusluları "sivil itaatsizlik eylemi" düzenlemeye çağırdı.
 


Bu arada akşam saatlerinde Minsk merkezinde muhalif grupların Lukaşenko'yu protesto gösterisine polis sert müdahale etti. Onlarca kişinin gözaltına alındığı, güvenlik güçlerinin gözyaşartıcı gaz kullandığı bildirildi.

23.9.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi