Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

'Dönüşümlü karantina' senaryosu

Boston Consulting Group, Rusya'nın koronavirüs salgını ile mücadelesinin seyrine ilişkin bir tahmin yayınladı. Buna göre, ülke ekonomik zararı asgariye indirebilmek adına 2021'e kadar dönüşümlü karantina uygulayabilir. Hükümetin bu yöndeki kararında salgının seyri belirleyici olacak.

Uluslararası danışmanlık şirketinin hazırladığı raporda dönüşümlü karantinanın dışında üç farklı senaryoya yer verildi.

Salgının tek bir dalga ile sınırlı kaldığı senaryoda gayri safi milli hasılada yüzde 4 ile 6 arasında bir küçülme öngörülüyor.

Krizin uzadığı, sanayi üretiminin durduğu ve ekonomide geniş ölçekli bir likidite probleminin başladığı ikinci senaryoda GSMH'deki kayıp yüzde 10 ile 15 arasında.

Gerçekleşmesi daha az olası görülen ve "İkinci 90'lar" olarak adlandırılan son senaryoda ise tüm dünya ile birlikte Rusya'da da yıllarca sürecek bir resesyon öngörülüyor.

BCG'nin en olası gördüğü "dönüşümlü karantina" senaryosunda GSMH'deki kaybın yüzde 7 ile 10 arasında gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Raporu haberleştiren RBC gazetesi, Maliye Bakanı Anton Siluanov'un ve Merkez Bankası'nın GSMH'deki düşüşe dair tahmininin yüzde 5 ile sınırlı olduğunu hatırattı.

BCG analistleri koronavirüs aşısının en erken 2020 sonunda piyasaya çıkacağı kanısında.

23.5.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi