Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

AB'nin dibinde sıfırdan Rus şehri: Sessiz sedasız 'sanayi devi' yükseliyor

Rusya'nın Estonya sınırına 30 kilometre mesafedeki bir liman kasabası, ekonominin çehresini değiştirecek bir "mega proje" için sessiz ve derinden ilerliyor. Finlandiya Körfezi'nde bulunan, St. Petersburg yakınındaki Ust-Luga kasabasında Avrupa tipi yeni bir endüstiri şehri kuruluyor. Yeni proje ile, sıfırdan 100 ağır sanayi fabrikasının kurulacağı kentin 2030 yılına kadar 60 bin nüfuslu hale getirilmesi planlanıyor.

En az 17 bin kişiye istihdam sağlaması öngörülen 100 fabrikanın inşa edileceği şehirin 35 bin kapasitelik kısmının şimdiden inşa edildiği, 2030 yılına kadar geri kalan bölümünün tamamlanmasının, Ust Luga Limanı'nın 2030 yılına kadar Avrupa'nın en büyük ikinci limanı haline getirilmesinin planlandığı belirtiliyor. Liman şehri St. Petersburg'a 110 kilometre mesafede.
Avrupa Birliği'ne 30 kilometre uzaklığında kurulan endüstiri şehrinin büyük önem taşımasına rağmen neredeyse hiç gündeme gelmediğine dikkat çekiliyor.  


Sdelanounas.ru portalındaki analizde, "Belki de, bu büyük bir oyunun parçası. Ust Luga'nın fazla dikkat çekmesini istemiyorlar. Bir zamanlar silahlı kuvvetlermize hiç dikkat çekilmediği gibi. Herkes, ordunun dağıldığını zannederken, birden ordumuzun modern hale geldiği ve Kırım'da olduğu gibi etkili operasyonlar yapabildiği ve NATO'nun ikinci büyük üyesi olan Türkiye'ye silah satabildiği anlaşıldı" denildi.

Bazı medya organlarında, "NATO, stratejik önemi büyük olan bu şehrin henüz tam farkında değil" yorumu dikkat çekiyor. Yani şehrin ekonomik olduğu kadar askeri önemi de olacağı vurgusu yapılıyor.

 

Ust-Luga'da, konutların çoğunun müstakil olduğu Avrupa tipi bir şehir oluşturulduğu, şehir sakinlerinin büyük bölümünü fabika ve liman çalışanlarından ve ailelerinden oluşacağı belirtiliyor. 

Rusya'nın en önemli kömür ve gübre ihraç limanlarından olan ve bu amaçla 1997'de başlayan kalkınma planı ile 2,1 milyar dolarlık altyapı tesisi inşa edilen Ust-Luga, Belarus'u baypas edecek yeni petrol boru hattının da bitiş limanı olacak. 

2005'de nüfusu 2 bin olan Ust-Luga, 2025'te 34 bin, orta vadede de 60 bine ulaşması beklenen nüfusu ile Rusya'nın SSCB sonrası sıfırdan inşa edilen ilk şehri olacak.Baltık Denizi'nin en büyük ve en derin limanı olarak planlanan Ust-Luga, 2015'de 88 milyon ton kargo kapasitesine ulaşmş durumda.16.12.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi