Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Varank Tataristan'da fabrikaları gezdi

İki gün önce Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'da düzenlenen 19. Uluslararası Makine Üretimi Fuarı'nın açılışın katılmak üzere gelen Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank, Türk şirketlerinin dev yatırımlarını da yerinde gördü.

Bakan Varanki Tataristan Alabuga Ekonomi Bölgesinde faaliyet gösteren Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi'nin fabrikasını ziyaret etti.  Parke ile MDF gibi ürünlerin üretildiği ve Tataristan'ın en büyük 3'üncü yatırımı olan fabrikadaki çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

Varank, yine Hayat Holdimng'e ati, 4 yıl önce faaliyete geçen Hayat Kimya’nın temizlik kağıdı ürettiği fabrikayı ziyaret etti.  Rusya’da, sektöründe yüzde 20'nin üzerinde pazar payına sahip olan fabrika hakkında bilgi aldı.

Varanki yine Alabuga Özel Ekonomi Bölgesinde Türk firması Şişecam'ın fabrikasını ziyaret etti.  2014 yılında üretime başlayan ve başta otomotiv sektörü olmak üzere pek çok sektöre üretim yapan tesiste incelemelerde bulundu. 

Bakan, 1976'da yılında Tataristan’ın Naberecniye Çelni şehrinde faaliyete geçen ve yılda 71 bin araç üretme kapasitesine sahip Kamaz şirketi hakkında yetkililerden bilgi aldı.  Üretim banından yeni indirilen, “Kamaz M1845” model kamyonun direksiyonuna geçerek test etti.

Bakan Varanki Rusya Federasyonu Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ile Kazan’da buluşmuş ve “Helal gıda ve bilgi teknolojileri alanlarında yapılabilecek iş birlikleri için verimli görüşmeler yaptık” demişti. 

Varank, Tataristan temasları sırasında Kazan Kremlini’nde bulunan tarihi Kul Şerif Camii ve Blagoveşenskiy Katedrali'ni ziyaret etti. 

Varank ayrıca bilgi teknolojileri sektörünün gelişimine katkı sunmak amacıyla Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti’nde 1200 hektarlık alana inşa edilen ve yüksek teknoloji ürünlerinin üretildiği “İnnopolis” kentini ziyaret etti. 

6.12.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi