Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Polonya'dan doğal gazda Rusya'ya rest: "İndirim olmazsa kontrat iptal"

Avrupa doğal gaz pazarında Rusya’nın payını azaltma girişimi olarak yorumlanan adımlara bir yenisi eklendi. Polonya devlet enerji şirketi PGNiG, 31 Aralık 2022 tarihinden itibaren Rusya'dan doğal gaz satın alımına son vermeyi planladığını açıkladı.  Varşova, Gaprom "daha iyi fiyat teklif etmezse" bu kararı resmen açıklayacağını duyurdu.

Rus hükümetine yakın RT gazetesi, konuyla ilgili haberinde Polonya'nın ekonomikten ziyade "politik saiklerle hareket ettiği" yorumuna yer verdi. Gazete, Rus gazına alternatif olan ABD, Katar ve Norveç doğal gazının daha pahalı olduğuna dikkat çekti.

Polonyalı yetkililerse karara sebep olarak "enerji kaynaklarını çeşitlendirme isteğini" gösterdi. Gazeteye konuşan sektörel gözlemciler de Varşova'nın son dönemde sıvılaştırılmış doğal gaz altyapısına önemli yatırımlar yaptığına dikkat çekiyor.

PGNiG ile Gazprom arasında Yamal Gaz Anlaşması olarak bilinen anlaşma 31 Aralık 2022 tarihinde sona eriyor. Anlaşma gereği, gaz alışverişine devam etmek istemeyen taraf en az 3 yıl öncesinden bunu karşı tarafa bildirmek zorunda. 

Polonyalı yetkililer, fiyat politikasından memnun olmadıkları Rusya'dan doğal gaz ithalatını sonlandırma niyetini daha önce de dile getirmiş ve ABD, Katar ve Norveç pazarlarına yöneleceklerini açıklamıştı. PGNiG 2018 yılında Venture Global LNG ve Cheniere Marketing gibi Rusya dışı aktörlerle 20 yıllık anlaşmalar imzalamıştı.

Polonya'nın yıllık doğal gaz tüketimi 15 milyar metreküpün üzerinde. Bugüne kadar bunun 10,2 milyar metreküplük kısmı Gazprom'dan tedarik ediliyordu.

18.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi