Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Yeni dengeler: Rusya petrol ihracatında Çin'e yöneldi, Avrupa'ya satışları azalttı

Batı ile yaptırımlar yüzünden ilişkilerinde gergin bir döndem yaşayan ve enerjide Avrupa pazarlarından rekabeti daha fazla hisseden Moskova, yüzünü "doğuya" döndü. Rusya'nın Çin'e petrol ihracatı artarken, Avrupa'da ise birçok tüketici Rusya yerine ABD ve Ortadoğu ülkelerinden petrol ithalatına yöneldi.

Bloomberg'in haberine göre, 2018 yılının ilk beş ayında Avrupalı petrol rafinerilerinin Rusya'dan satın aldıkları petrol miktarı geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 19 azaldı.

Diğer yandan Rusya'nın Çin'e sattığı petrol miktarında ise ilk çeyrekte yıllık bazda yüzde 43 artış kaydedildi. Rusya, ilk üç ayda Çin'e günde ortalama 750 bin varil petrol ihraç etti.

23-29 Nisan haftası ABD'nin tüm dünya ülkelerine petrol ihracatı günde 2,3 milyon varil arttı.


Rusya, 2015 yılında Suudi Arabistan ve Angola'yı geride bırakarak Çin'e en fazla petrol satın ülke haline gelmişti. 2016 Mayıs döneminde Rusya'nın Çin'e petrol ihracatı günde 1,24 milyon varil ile rekor kırmıştı.

1.5.2018
 


Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi