Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Yıldırım: "Suriye'de yaklaşımımız ortak"

 Başbakanı Binali Yıldırım Sputnik ve RİA Novosti'ye verdiği röportajda, Rusya ile Suriye krizinin çözümü konusunda ortak bir yaklaşıma sahip olduklarını belirtti.

Moskova ziyaretine devam eden Yıldırım, Sputnik ve RİA Novosti'ye verdiği röportajda şu ifadeleri kullandı: "Şüphesiz bu aşamada birbirimizi daha önce hiç olmadığı kadar iyi anlıyoruz. Suriye'deki krizi bir çözüm bulunması konusunda ortak bir yaklaşıma sahibiz."

Yıldırım  röportajda, Suriyeli muhalifler ve Rusya arasında arabuluculuk yaptıklarını söyledi.

Yıldırım şöyle konuştu:

"Elbette bu yönde (Suriyeli muhalifler ve Rusya arasında arabuluculuk yapma konusunda) çalışmalar yapılıyor. Burada krizin aşılması için bir çözüm bulunmasına odaklanmak gerekiyor. Türkiye bunun için çok ciddi katkılar sundu ve Suriye'de dökülen kanın durması için gelecekte de bunu yapmaya devam etmeyi planlıyor."
  
Yıldırım, ayrıca, Türk ve Rus merkez bankalarının karşılıklı ticarette yerel para birimlerinin kullanılması için teknik çalışmalara başladığını söyledi.

Yıldırım iki ülke arasındaki ticarette yerel para kullanılmasıyla ilgili şöyle konuştu:

"Her iki taraf da bununla ilgileniyor. Merkez bankalarımız bunun nasıl gerçekleştirilebileceği ve gerçekleştirilmesi için geliştirilmesi gereken teknik meseleler üzerinde çalışmaya başladı. Herkes, hem Türkiye hem de Rusya buna olumlu yaklaşıyor."

Başbakan,  "AB'ye üyelik başvurumuzun geri çekilmesi yönünde bir karar alınmadı. AB'nin, bizim için değil ama kendi geleceği için, attığı adımlar üzerinde iyice düşünmesi gerekiyor. Zira Avrupa'nın geleceği ve güvenliği, Türkiye olmadan mümkün değil"  dedi.

Yıldırım, "Bu nedenle herhangi bir karar alırlarken, bu kararlarının ne gibi sonuçlara yol açacağını çok iyi düşünmeliler" diye ekledi.

7.12.2016Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi