Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Toplum 'suskunluk sarmalı'na mı teslim?

ABD'deki Pensilvanya Üniversitesi'nden araştırmacıların Science dergisinde yayınladığı yeni bir makale, ünlü Alman siyaset bilimci Elisabeth Noelle-Neumann'ın ortaya attığı "suskunluk sarmalı" modelinin toplumsal dönüşümleri doğru yansıttığını ortaya koydu.
 
Suskunluk sarmalı modeline göre, bir toplumda insanlar azınlıkta kaldıklarını hissetmeleri durumunda cezalandırılma ve dışlanma korkusuyla fikirlerini yüksek sesle dile getirmemeyi tercih ediyor.
 
Ancak model bu durumun zamanla değişebileceği ve sarmalın ters yönde işleyebileceğini de öngörüyor. Amerikalı araştırmacılar kırılma noktasının yüzde 25 olduğu sonucuna vardı.
 
Buna göre, bir fikrin taraftarlarının toplum içindeki oranı yüzde 25'i geçtiği andan itibaren o fikir daha yüksek sesle dile getirilmeye ve daha fazla taraftar kazanmaya başlıyor.
 
Araştırmayı yorumlayan sosyolog Dmitri Zakotyanski de Rusya'daki toplumsal manzaranın suskunluk sarmalı modeliyle uyum içinde olduğu görüşünde.
 
Zakotyanski'ye göre, Rusya'da liberal tabir edilen, yani iktidar yanlısı olmayan kesimin oranı, son 10-20 yılı kapsayan anketler ve seçim sonuçlarına göre yüzde 10 ile 15 arasında.
 
Sosyolog, ülkede iktidar politikalarına hemen her konuda destek verenlerin oranının yüzde 60-65 olduğunu, arada kalanların ise yüzde 20'lik bir yekün teşkil ettiğini dile getiriyor.
 
Zakotyanski'ye göre, Rusya'da muhalefetin önündeki görev yüzde 10-15'lik bu payı yüzde 25'e çıkarmak. Ancak sosyoloğa göre bu hiç de kolay bir görev değil.
 
18.8.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi