Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da küçük işletmelerin yükselişi: Gelirleri 890 milyar dolar

Rusya'nın resmi istatistik servisi Rosstat küçük işletmelerle ilgili gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarını yayınladı. İşte öne çıkan rakam ve bilgiler:
 
- 2020 yılında küçük ve mikro işletmelerin toplam cirosu 48,9 trilyon ruble oldu. Şahıs işletmeleri de dahil edildiğinde tutar 69,1 trilyon rubleye yükseliyor (890 milyar dolar). Bu tutar ise Rusya'da 2020 yılı GSMH'sinin yüzde 64'üne karşılık gelmekte.
 
- Küçük işletmelerin en çok para kazandığı sektör toptan ve perakende ticaret. Bu sektörün toplam ciro içindeki payı yüzde 51'e kadar çıkıyor. İmalat ve inşaat sektörünün payı ise yüzde 10.
 
- Ülkedeki küçük işletmelerin yüzde 18,6'sı Moskova'da faaliyet gösteriyor. İkinci sırada yüzde 8'le St. Petersburg var. Krasnodar Krayı'nın payı ise yüzde 6,4. 
 
- En yüksek ciroya imza atan bölge şahıs işletmeleri söz konusu olduğunda 3 trilyon ruble ile Krasnodar Krayı. Küçük işletme kategorisinde ise lider 30 trilyon ruble ile Moskova Vilayeti.
 
Rusya'da 15 kişiden az insan çalıştıran ve yılda en fazla 120 milyon ruble (1,5 milyon dolar) kazanan işletmeler "mikro" kategorisinde sayılıyor. En fazla 100 kişi çalıştıran ve yıllık geliri 800 milyon rubleyi aşmayan işletmeler ise "küçük" kategorisinde.
 
25.1.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi