Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Guardian: "Nazarbayev, ülkenin paylaşımı için Tokayev ile pazarlıkta"

“Kazakistan’ın eski lideri Nursultan Nazarbayev, ülkenin varlıklarının paylaşımı için Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev ile müzakere halinde.” Bu iddia The Guardian gazetesinden geldi. İngiliz gazetesi, 225 kişinin hayatını kaybettiği gösterilere sahne olan Kazakistan’da, eski devlet başkanı Nazarbayev ile ilgili gündemde olan iddiaları aktardı.
 
Nazarbayev’in Cenevre ya da Dubai’de saklandığı ya da hayatını kaybettiği yönünde farklı iddiaların olduğu belirtilen haberde, bir diğer iddiaya göre ise eski devlet başkanının ülkenin “paylaşımı” için pazarlık halinde olduğu ileri sürüldü. Rus basınına ise, Nazarbayev'in Almatı yakınlarındaki köyünde olduğu iddiaları yasımıştı. Olaylar başladığından beri Nazarbayev ortalıkta görünmedi.
 
The Guardian’a konuşan ismi açıklanmayan bir Batılı kaynak, “Son aldığım bilgilere göre, Nazarbayev şimdi Kasım Cömert Tokayev ile varlıkların, işletmelerin ve banka hesaplarının paylaşımı için çok sıkı müzakere halinde” dedi.
 
Kazakistan yönetimine yakın olduğu belirtilen kaynak, ülkede iktidar mücadelesinin devam ettiğini ve barışçıl çözümün kesin olmadığını öne sürdü.
 
Nazarbayev’in kamuoyu önüne çıkıp çıkmayacağının belirsiz olduğu belirtilen haberde, Tokayev’in salefine tamamen sırt mı çevireceği ya da tek adam kültüne yeniden dönülüp dönülmeyeceğinin henüz belli olmadığı yorumu yapıldı.
 
Nazarbayev'in üç damadı ile bir yeğeni, ülkede üst düzey resmi görevlerinden son birkaç gün içinde azledilmiş, bazı varlıklarını satmaya başladıkları haberleri gelmişti.
 
18.1.2022

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi