Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya en çok göç veren 3. ülke

11 milyon Rusya Federasyonu vatandaşı kendi ülkesi dışında yaşıyor. Rusya, bir başka deyişle Hindistan ve Meksika'nın ardından dünyada en çok göç veren üçüncü ülke konumunda.
 
Resmi veriler geçtiğimiz yıl 488 bin Rusya vatandaşının daha göç kervanına katıldığına işaret ediyor.
 
Devlete bağlı kamuoyu yoklama kuruluşu VTsİOM'un son anketi, ülke nüfusunun yüzde 16'sının, yani her 6 kişiden 1'inin göç fikri üzerinde kafa yorduğunu ortaya koydu.
 
Peki pandemi koşullarında göç etmek ne kadar olası? Pek çok ülkeyle sınırların hala kapalı olduğuna dikkat çeken Meduza portalı, göç etmek için başvurulan başlıca yöntemleri sıraladı.
 
Buna göre, bir Rusya vatandaşının bir Batı ülkesinde, gayrımenkul satın almaksızın oturum izni alabilmesi için dört temel yol mevcut.
 
- Start-up teşvik programlarına başvurarak gideceği ülkede kendi sermayesi ile iş kurmak.
- İngiltere örneğinde olduğu gibi yetenek vizesi alarak, ihtiyaç duyurulan bir işte kalifiye eleman olarak çalışma hakkı elde etmek.
- Serbest meslek girişim programlarından yararlanarak "digital nomad" (dijital bedevi) olarak çalışanlar kategorisinde oturma izni almak.
- Gideceği ülkede çalışmamayı garanti ederek, pasif bir gelire, yani birikime sahip olmak. Örneğin Fransa yılda kişi başı en az 19 bin euro pasif gelire sahip ailelere oturum izni veriyor. İspanya'da bu miktar 28 bin euro.
 
2.12.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi