Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Tek blokta 20 bin kişi yaşıyor

St. Petersburg'un Kudrovo semtinde tek bir apartman blokunda 20 bin insan yaşıyor. 2015'te inşa edilen 25 katlı Novıy Okkervil blokunda 35 apartman girişi ve 3 bin 708 daire bulunmakta. İlk bakışta yaşamak için kulağa pek ideal gelmese de çoğu Novıy Okkervil sakini hayatından memnun.
 
Hem satın almak, hem de kiralamak için dairelerin nispeten ucuz oluşu, yeniliği ve sakinliği, dev apartmanı çoğu insan için cazip kılıyor.
 
Binada tek odalı bir dairenin kirası ortalama 19 bin ruble (253 dolar). Yalnızca oda kiralamak isteyenlerse 6 bin ruble (80 dolar) ödüyor. İki odalı bir daireyi satın almak içinse 7,5 milyon ruble (100 bin dolar) ödemek gerek.
 
Blok en yakın metro istasyonuna 25 dakikalık yürüyüş mesafesinde. Şehir merkezine ulaşmak için yalnızca 6 metro istasyonu geçmek yeterli. Bu da yaklaşık 20-25 dakika demek.
 
Binada yaşayanların en büyük şikayeti akşam saatlerinde park yeri bulmanın hiç de kolay olmaması. Fakat 150 rubleden (2 dolar) başlayan fiyatlarla park yeri kiralamak mümkün.
 
En çok dile getirilen ikinci problemse binaya yakın yalnızca bir okulun bulunması. Talep nedeniyle 1600 kişilik okulun mevcudu 2 bin 200'e kadar çıkmış. Bu durumsa hem okul yönetimini, hem de velileri epey zorluyor.
 
Şehircilik konulu yazılarıyla tanınan blogger İlya Varlamov'un binaya verdiği not ise olumsuz. Moskova'dan özel olarak gelip yapıyı inceleyen ve fotoğraflayan Varlamov, inşaat şirketinin elindeki alandan maksimum verim almak için sığdırabileceği kadar kat ve daire sığdırdığı kanısında. Varlamov'a göre, yapıdaki pek çok mimari karar yalnızca "şartnameye uygun olsun diye" alınmış.
 
30.11.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi