Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

E-spor turnuvasında 18 milyon dolar kazandılar, Putin kutladı

Popüler bilgisayar oyunu "Dota 2" için düzenlenen The International yarışmasına Rusya'dan katılan "Team Spirit" adlı  elektronik spor (e-spor ya da siber spor) takımı dünya şampiyonu olarak 18 milyon dolarlık ödülün sahibi oldu. Genç yarışmacıların başarısı Rusya'da büyük yankı yarattı.
 
Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu takım üyelerini kazandıkları zaferden dolayı tebrik etti.
 
 
Team Spirit'in üyelerinin yaşları 18 ile 23 arasında değişiyor. Snob dergisine konuşan takım kaptanı Yaroslav Naydenov, siber sporlardan para kazanmaya başladıktan sonra bütün aile üyelerinin yarışmaların sıkı takipçisi haline geldiğini söylüyor.
 
Diğer üyelerin aileleri de çocukların uğraşlarına başta şüpheyle yaklaşmış. Takım üyesi Miroslav Kolpakov ailesinin bunun bir hobi değil, iş olduğunu anlamasının zaman aldığını belirtiyor.
 

 Elektronik spor Wikipedia'da şöyle tanımlanıyor:
 
Elektronik spor (diğer adlarıyla e-Spor veya eSpor), organize video oyunu yarışmalarına verilen isim. Oyunlar, genellikle profesyonel oyuncular arasında profesyonel organizasyonlar ile düzenlendiğinde bu ismi alır. Elektronik sporlarda en çok rastlanan oyun türleri strateji oyunları, dövüş oyunları, birinci şahıs nişancı oyunları ve spor oyunlarıdır. League of Legends Dünya Şampiyonası, The International, Evolution Championship Series ve Intel Extreme Masters gibi turnuvalar canlı yayınlanır ve oyunculara altı haneli miktarlara kadar önemli para ödülleri sağlar. e-Spor karşılaşmalarında yer alan oyunculara siberatlet (İngilizce: cyberathlete) denir.
 
Profesyonel oyuncular için çoğunlukla başlama yaşı 16-17 iken, oyuncular ortalama 24 yaşında geldiklerinde sektörden ayrılmaktadırlar. Ancak bu bir kural değildir.
 
27.10.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi