Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Kremlin'den Ankara'ya önemli mesaj

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Azerbaycan ziyareti sonrası gazetecilerle yaptığı sohbette İlham Aliyev'le imzaladıkları Şuşa Beyannamesi'nin askeri üssü  kapsayıp kapsamadığı sorusu karşısında verdiği cevap, Kremlin tarafından yorumlandı. 

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov günlük basım birfinginde bir soru üzerine, "NATO ülkelerinin Rusya sınırlarına yakın askeri tesis planlarının, özel ilgi ve önlem alınması için bir neden" olduğunu söyledi.

Peskov, "Her halükarda, ittifaka (NATO) üye ülkelerin sınırlarımıza yakın askeri altyapı tesislerinin açılması, özel dikkatimizin yanı sıra güvenliğimizi ve çıkarlarımızı korumak için gerekli adımlar için bir nedendir" dedi.
 
Bu arada Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Azerbaycan'da Türk askeri üsleri kurulabileceğine dair haberler hakkında "Söylentileri yorumlamıyoruz" ifadelerini kullandı.

Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey'le bir araya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a, görüşmeden sonraki ortak basın toplantısında Azerbaycan'da Türk askeri üsleri kurulabileceği yönündeki haberlere ilişkin sorular yöneltildi.
 
Sputnik'in haberine göre Lavrov, "Bu konuyu istişare etmedik, söylentileri yorumlamıyoruz" yanıtını verdi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ziyareti sonrası gazetecilerle yaptığı sohbette İlham Aliyev'le imzaladıkları Şuşa Beyannamesi'nin askeri üssü kapsayıp kapsamadığı sorusu karşısında "Şimdi bu, açıkladığımız maddelerin dışında değil. Burada daha sonra gelişme, genişleme olabilir. Şimdilik burada daha çok, özellikle bu sınır boylarının garanti altına alınması, teminat altına alınması asıl olandır. Burada özellikle sayın İlham Aliyev’in Putin ile yapacağı ara görüşmeler bu işi farklı bir şekilde geliştirebilir. Bizim yapacağımız görüşmeler bu işi farklı şekilde geliştirebilir" ifadelerini kullanmıştı.

18.6.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi