Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

"Zenginlerden yüzde 50 vergi alınsın"

“Rusya’da zengin-yolsul uçurumu gelişmiş ülkelere göre 3-4 kat daha fazla.” Boston Consulting Group’un araştırmasından bu sonuç çıktı. Rapora göre, Rusya’nın ulusal zenginliğinin yüzde 40’ı sadece 500 kişinin elinde.

ABD ve diğer gelişmiş Batı ülkelerinde ise serveti 100 milyon doların üzerinde olan azınlık ülkenin finansal varlıklarının yüzde 10-15’ine sahip.
 
Rusya’daki süper zenginlerin toplam serveti 640 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Bu miktar, banka hesaplarındaki nakit para, hisse senetleri, tahviller ve diğer finansal araçlardan oluşuyor. Gayrimenkuller ise buna dahil değil.
 
Komsomolskaya Pravda’nın görüştüğü Finans Üniversitesi Rektörü Aleksandr Safonov, Rusya’da çalışanların yüzde 73’ünün 54 bin rublenin (625 dolar), yüzde 53’ünün 35 bin rublenin (485 dolar) altında maaş aldığını söyledi.
 
Zengin-yoksul uçurumunun çok fazla olmasının ekonominin hızlı gelişiminin önünde engel olduğunu belirten akademisyen, “Piyasa ekonomisi serbest nakit akışları üzerine kuruludur. İnsanlar mal ve hizmetler için bunlarla ödeme yapar. Ortalama bir hanede gelir miktarı ne kadar azsa, insanların pahalı malları satın alma ve çeşitli hizmetler için talep yaratma fırsatları o kadar az olur. Gelirlerin düşük oluşu birçok endüstrinin gelişimini durdurur ve küçük işletmelerin gelişmesine izin vermez” değerlendirmesinde bulundu.
 
Rusya’da zengin-yoksul uçurumunun çok derin olmasını ekonominin gelişmini frenleyen başlıca faktör olarak gösteren Safonov, "Gelişmiş ülkelerde normal bir uygulama var. Süper zenginlerin vergileri yüzde 50-60'a ulaşıyor. Bu nedenle lüks tüketimi sınırlı. Marx bile bunun üretken olmadığını kanıtladı. Boşa giden bir para israfı" diye konuştu. 
 
15.6.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi