Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Rusya'dan geçen 7 Türk futbolcu

Avrupa Şampiyonası heyecanının yaşandığı günlerde, Rusya takımlarında forma giyen Türk futbolcuları ile bir kez daha anılar tazelendi. Championat.ru sitesinde  Pavel Prohorov, güzel bir arşiv çalışmasına imza attı ve bazılarını Türk futbolseverlerin bir hatırlamakta güçlük çekeceği “Türk futbolcuların Rusya mecaraları”nı listeledi. Geçen yılki yazıyı arşivden çıkardık:


İşte Rusya liglerinde top oynayan futbolcularımız:


MEHMET AKSU (2003-2004)
1980 doğumlu futbolcu, 23 yaşındayken Beşiktaş’tan gittiği Rostov’da sadece 3 maç oynadı. Oradan Kazakistan Astana’ya kiralamayla başlayan yolculuğu 2011’de Foça Belediyespor’da bitti.

TAMER TUNA (2005)
Samsunspor’dayken gittiği Çeçenistan’ın Grozni takımı, Tamer Tuna’nın tek yurtdışı deneyimi. 22 maç oynayıp, geldiği Samsunspor’a geri döndü. 

FATİH TEKKE (2006-2009)

Rusya’da iki takımda başarı ile oynayan tek Türk futbolcu. St. Petersburg Zenit’te 91 maçta 29 gol attı, lig ve UEFA şampiyonlukları kazandı. 7 maç oynadığı Rubin’de de Rusya Süper Kupası kaldırma mutluluğu yaşadı. Rusya’da iz bırakan ve hala adından övgüyle söz edilen bir isim.

HASAN KABZE (2007-2010)
Kazan Rubin’de iki kez şampiyonluk yaşayarak adını kulüp tarihine yazdırdı. Üç sezonda 61 maç oynadı. 8 gol attı.

CANER ERKİN (2007-2009)
18 yaşındayken CSKA Moskova’ya büyük umutlarla alındı. 49 maç oynadı, Türkiye’ye döndü. 

GÖKDENİZ KARADENİZ (2008-2018)

Rusya’da oynayan Türk futbolcular içinde kuşkusuz en başarılısı, en derin iz bırakarak gidendi. 300’den fazla maç oynadı, iki şampiyonluk dahil pek çok kupa kaldırıdı. İnter, Barselona ve Atletcio’ya attığı goller hala Rus futbolseverlerin hafızalarında. Rubin’in kaptanı olarak 61 numaralı formasıyla ölümsüzleşti. 

GÖKHAN TÖRE (2012-2014)
Rusya macerası şanssız biten isimlerden. 20 yaşında Rubin Kazan’a 4 yıllık kontratla geldi. Ancak manejerinin yarattığı “rüşvet-tehdit-para aklama skandalı” ile ilişkiler bozuldu, suçlamalar yapıldı, futbol geri plana düştü. Gökhan Töre 2 yıl dolmadan Rubin'den ayrıldı.

13/6/2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi