Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rus turizmi hasar tespitinde: "Haftada 150 sefer yapılacaktı..."

Rusya’nın, Kovid-19 vakalarındaki artış üzerine Türkiye uçuşlarına getirdiği yasak Rus basınında gündemde. Türkiye’ye erken rezervasyon yapan Rus turistlerin, özellikle mayıs tatili dönemini tercih ettiklerine ve bunun turizm sektörünü çok olumsuz etkileyeceğine dikkat çekildi. 

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Dmitriy Gorin, Business FM’e yaptığı değerlendirmede, “Türkiye, en popüler destinasyonlardan biri. Geçen sene kısa süren turizm sezonunda 2,1 milyon turist Türkiye’ye giderken, bu yıl bu sayının en az 6 milyon olması planlanıyordu” dedi.
 
Turistlerin başta İstanbul, Dalaman, Antalya, Bodrum gibi kentlere rezervasyon yaptırdığını belirten Gorin, "Erken rezervasyon kampanyalarına özellikle mayıs tatilleri dönemi için büyük talep vardı. Şimdi haftada 150 sefer düzenleniyor, yazın ise bu sayı yaklaşık 300. Her uçakta ortalama 200 kişi olduğu göz önünde bulundurulduğunda, tahmini tur sayısı hesaplanabilir. 2020’deki turların bir bölümü bu yıla ertelendi, yeni rezervasyonların sayısı da fazla” diye konuştu.
 
Rus turizmci, sınırların kapalı olduğu dönemde Türkiye’nin, Rus turistler için hem lüks hem de ekonomik tatil imkanı sunan sayılı destinasyondan biri olduğuna, sadece Antalya sahillerinde 5 yıldızlı 500 otel bulunduğuna dikkat çekti.
 
Türkiye’yi 2019’da yaklaşık 7 milyon Rus turist ziyaret etmişti.
 
Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, 15 Nisan-1 Haziran tarihleri arasında Türkiye uçuşlarının haftada iki seferle sınırlanacağını duyurdu.
 
Türkiye’de bulunan turisterin tatillerini sürdürebileceklerini ve ülkelerine dönebileceklerini belirten Golikova, 1 Haziran öncesi tarihler için Türkiye’ye tur paketi satın alan kişilere ise başka bir destinasyona gitmek üzere tur değişikliği yapmalarını ya da tatillerini ertelemerini tavsiye etti.
 
13.4.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi