Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Gorbaçov 90'ına bastı, Putin kutladı

Sovyetler Birliği’nin son lideri Gorbaçov bugün 90 yaşına bastı. Gorbaçov en uzun yaşayan Sovyet lider oldu. SSCB'nin dağılması sonucunu getiren gelişmelerin mimarı olan Gorbaçov, politikalarını eleştiren Başkan Putin tarafından da bugün bir mesajla kutlandı. Putin mesajında Gorbaçov'u, "ülkesinin ve dünyanın tarihinin gidişatı üzerinde etkili olan sıradışı bir insan ve politik kişilik" olatrak niteledi. 

Bu arada Rus gazeteci Dmitriy Smirnov, Telegram hesabından yaptığı açıklamada, Sovyetler Birliği'nin bugün 90. yaşına basan son lideri Mihail Gorbaçov’un en uzun yaşayan Sovyet lider olduğuna dikkat çekti.

Putin mesajında, "Büyük mesleki ve hayati deneyiminiz, enerjiniz ve yaratıcı potansiyeliniz, bugün önemli sosyal ve eğitim çalışmalarına aktif olarak katılmanıza, uluslararası insani yardım projelerinin uygulanmasındaki katkınıza yardımcı oluyor" dedi.
 
 
Sputnik'in aktardığına göre Sovyetler Birliği’nin kurucusu Vladimir Lenin’in 53, Sovyet lider Josef Stalin’in de 74 yıl yaşadığını yazan Smirnov, Geçici Hükümet lideri Aleksandr Kerenskiy’nin 89, Rusya’nın ilk devlet başkanı Boris Yeltsin’in de 76 yaşında hayatını kaybettiğini hatırlattı.
 
Gorbaçov, Sovyetler Birliği’nin 1985’ten dağıldığı 1991 yılına kadar yönetti.

2.3.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi