Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rusya'da 23 Ocak uyarısı

Kremlin karşıtı muhalif lider ve aktivitst Aleksey Navalnıy'ın destekçilerine, 23 Ocak Cumartesi günü ülke çapında protesto gösterileri yapmaları çağrısı yapmasının ardından Rusya'da güvenlik uyarıları yapılmaya başlandı. Bu arada Almanya Başbakanı Merkel, Navalnıy'ın "derhal serbest bırakılmasını" istedi.
 
Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), aralarında TikTok ve Vkontakte'nin de bulunduğu sosyal medya platformalarına uyarı yazısı göndererek, gençleri izinsiz protestolara katılmaya teşvik eden yayınların durdurulmasını istedi.
 
Euronews'in haberine göre, Roskomnadzor’dan yapılan açıklamada, gençlerin hayatını tehlikeye atacak bu tür yasa dışı faaliyetlere girmelerine neden olabilecek bilgilerin yayılmasını önlemek amacıyla TikTok ve Vkontakte’ye uyarı yazılarının gönderildiği belirtildi.
 
TikTok ve Vkontakte’de bulunan yasa dışı bilgilerin yayılmasının durdurulması gerektiğine işaret edilen açıklamada, "Gençleri izinsiz protestolara katılmaya teşvik eden yasa dışı içeriklerin platformlarda yayılmasını önlemek için derhal kapsamlı önlemler alınmasını rica ediyoruz." denildi.
 
Rusya Başsavcılığı da bugün yaptığı açıklamada, protestolara katılma çağrıları içeren internet sitelerine erişimin kısıtlanmasını talep ederken konuya ilişkin gerekli adımların atıldığını kaydetti.
 
Rus milletvekilleri, 2018 yılında, 18 yaşın altındaki gençleri izinsiz sokak protestolarına katılmaya çağırmayı hapsedilebilir kapsamına alan bir yasayı onaylamış, Navalny ise söz konusu adımı, kendi faaliyetlerinin önünün kesilmesi için atılmış bir adım olarak gördüğünü belirtmişti.

Öte yandan BBC de, Moskova'da bazı üniversitelerin yönetimlerinin, izinsiz gösterilere katılmanın sonucunun okuldan atılmak olabileceğine dair öğrencilerini uyardı.

Rusya basınına yansıyan haberlere göre, bu tür gösterilere gençleri çağırarak ülkede istikrarsızlığı körüklediği gerekçesiyle bazı sivil toplum kuruluşlarından TikTok'un yasaklanması talebi de geldi. 

21.1.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi