Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

"Rusya İHA devrimini ıskaladı" itirafı

Azerbaycan-Ermenistan çatışması silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Türkiye destekli Azerbaycan birlikleri Karabağ'da Ermeni milislere ağır kayıplar verdirirken, Rus askeri kamuoyu da ülkenin İHA teknolojisinde bulunduğu yeri sorguluyor.

Moskovskiy Komsomolets gazetesi için konuyu değerlendiren İHA-SİHA uzmanı Denis Fedutinov, Rusya'nın insansız hava aracı geliştirmekte oldukça geç kaldığını söyledi. Fedutinov'a göre, Rus sanayisini etkisi altına alan ve artık daimi hale gelen finansal ve jeopolitik krizler de durumu ağırlaştırdı.

Ancak uzman yorumcu durumun umutsuz olmadığı düşüncesinde. Fedutinov, Savunma Bakanlığı'nın Kronştadt firması tarafından geliştirilen MALE sınıfı Orion insansız hava araçları satın almaya başladığını aktarıyor.

Rusya'da devam eden bir diğer İHA-SİHA projesi de Altius. Ancak Fedutinov, Altius projesinin sonuç vermesi için en az birkaç yıla daha ihtiyaç olduğu düşüncesinde.

Öte yandan Komsomolskaya Pravda da Rusya'nın  SİHA-İHA konusunda yeterince ilerleyemediğini yazdı. Gazetenin savunma uzmanı, Rusya'nın küçük ve orta boyutlarda insansız hava aracına sahip olduğunu, ancak henüz yeteri kadar büyük boyutta insanız hava aracına sahip olmadığını vurguladı. 
21.10.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi