Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

ABD, Rus malı ventilasyon cihazlarını çöpe attı: "Priz uymamıştır..."

ABD Federal Acil Servis Yönetim Ajansı FEMA'nın, Rusya'dan salgının ilk günlerinde gelen 45 solunum destek cihazını "kullanışsız oldukları" gerekçesiyle imha ettiği bildirildi. Cihazların tam olarak açıklanmayan "teknik sorunlar" nedeniyle kullanılamaz durumda oldukları iddia edilirken, Rus ajanslarına konuşan bazı uzmanlar bunun nedeninin "priz uyumsuzluğu" olabileceği yorumunu yaptılar.
 
Bir Rus uzman, "Sorun Rusya ve ABD'deki elektrik prizlerinin ve voltajın farklılığından kaynaklanmış olabilir.  Bunu yeni bir adaptörle halledebilirlerdi, neden yapmadıkları muamma" yorumunu yaptı. 
 
ABD'ye yollanan Aventa-M marka cihazlar mayıs ayında St. Petersburg'ta ve Moskova'da çıkan bazı hastane yangınlarından da sorumlu tutulmuştu. Her iki yangında toplam 7 Kovid-19 hastası hayatını kaybetmişti.
 
Konu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dmitri Peskov'a da soruldu. Peskov gazetecilerin sorusunu "Zor zamanda yardım eli uzattık, gerisi bizi ilgilendirmez" sözleriyle yanıtladı. Peskov, Rus malı solunum destek cihazlarının işe yaramadığı iddiasını ise reddetti.
 
Rusya'nın eski halk sağlığı baş doktoru ve Duma milletvekili Gennadiy Onişenko ise, Amerika Birleşik Devletleri'nde Rus malı ventilasyon cihazlarının çöpe atılmasına tepki gösterdi. Onişenko, uygulamayı "açık bir saygısızlık ve küçümseme eylemi" olarak niteledi.
 
Amerikalıların hamlesini "politize ve ilkel bir davranış" şeklinde adlandıran Duma milletvekili, Rus malı ventilasyon cihazlarının Amerikan elektrik şebekeleriyle uyumsuz olduğu iddialarını da reddetti. Onişenko'ya göre, sorun özel bir adaptör yardımıyla çözülebilirdi.
 
 
 
22.10.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi