Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya kemer sıkıyor: Orduda 100 bin asker kesintisi gündemde

İzvestiya gazetesi, Rusya Maliye Bakanlığı'nın bütçede tasarruf amacıyla ordudaki asker sayısının onda bir oranında azaltılmasını öngören bir teklif hazırladığını yazdı. Teklifin hükümet tarafından kabul edilmesi durumunda, muharebe görevi yapmayan 100 bin personele yol verilebilir.

Bakanlığın önerisinde askeri harcamaları azaltmaya yönelik başka tasarruf önerileri de var. Askeriyede personel emeklilik yaşının yükseltilmesi de bu önerilerden bir tanesi. Bakanlık şu anda "eğitim dahil 20 yıl" olarak belirlenen emekliliğe hak kazanma süresinin "eğitim hariç 25 yıla" çıkarılmasını teklif etti.
 
Gazete, teklifin görüş alınmasını için Federal Ulusal Muhafız Birlikleri Servisi'ne de gönderildiğini yazıyor.
 
Eylül ayında açıklanan federal bütçe taslağında, son 7 yılda ilk kez ekonomi savunmanın önüne geçmişti. Bütçe taslağında savunma harcamalarının payı yüzde 14,5 olurken (40 milyar dolar) "ulusal ekonomi" kalemi, yüzde 15,7'lik paya sahip görünüyor (43,3 milyar dolar).
 
Rusya'nın federal bütçesinde savunma harcamaları en son 2014 yılında ekonominin gerisinde kalmıştı.
 
Krizden önce Savunma Bakanlığı'na ayrılan bütçede 120 milyar rublelik bir kesinti öngörülürken, yeni taslakta bu miktar 200 milyar rubleye yükseltildi.
 
Bütçenin onaylanması durumunda savunma harcamalarının GSMH'ye oranı yüzde 2,7 olarak gerçekleşecek. Bu, 2011 yılından bu yana kayda geçen en düşük oran.
 
20.10.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi