Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

"Rusya'da finans devlet elinde"

Rusya merkezli Ulusal Kredi Reytingleri (NKR), ülkenin en büyük finans kuruluşlarını sıraladı. Ajansın araştırmasına göre, Rusya'daki finansal aktiflerin yüzde 76'sı, sermayenin de yüzde 74'ü devlete kontrolünde. En büyük 10 kuruluş arasında sadece üçü özel sermayenin.

Bankaların ağırlıkta olduğu listenin ilk sırasında 30 trilyon rublelik (385 milyar dolar) aktifle Sberbank yer alırken, bu bankayı yine devlet kontrolündeki VTB ve Gazprombank takip ediyor.

Ülkenin en büyük özel sermayeli finans kuruluşu Alfa Grubu oldu. Mihail Fridman, German Han ve Pyotr Aven ortaklığına ait Alfa'nın aktif büyüklüğü 4,3 trilyon ruble.

İlk ona girmeyi başaran diğer iki özel finans kuruluşu da Roman Avdeyev'e ait Rossium ve Avusturya sermayeli  Raiffeisen Bank. İki kuruluşun aktif büyüklüğü sırasıyla 2,8 ve 1,27 trilyon ruble.

Listenin ilk on sırasında yer alan ve banka olmayan tek kuruluş ise Moskova Borsası.

Finans kuruluşu olmadığı halde ülkenin finans piyasalarında en büyük etkiye sahip şirket Gazprom. Doğal gaz devinin iki ayrı emeklilik fonunda toplam 1 trilyon rublenin üzerinde aktifi bulunuyor.

20.10.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi