Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Yandex Türkiye ofisini neden kapatıyor?

Rusya merkezli arama motoru Yandex'in Türkiye'deki ofisini kapatma kararının perde arkasıyla ilgili yorumlar Rus medyasında gündemde. Business FM, Yandex’in 2011 yılında girdiği Türkiye pazarına yönelik bu kararının olası nedenlerini uzmanlara sordu.

 
Bazı uzmanlar kararın mali nedenlere dayandığını tahmin ederken, Türkiye’deki yeni internet yasasının ve siyasi nedenlerin de bunda rol oynamış olabileceği görüşü dile getirildi. 
 
Yandex arama motorunun Türkiye’deki pazar payının haziranda yüzde 17,5’e yükseldiğine, ağustosta ise yüzde 13’e gerilediğine dikkat çeken Telecom Daily Genel Müdürü Denis Kuskov, salgın nedeniyle diğer arama motorlarının da göstergelerinde düşüş olduğunu belirtti.
 
Türkiye’de 1 Ekim’den itibaren sosyal paylaşım sitelerinin ve benzer hizmet sağlayıcıların resmi temsilcilik bulundurmasının zorunlu olduğu hatırlatılan haberde, kuralın ihlal edilmesi halinde 1,5 milyon dolara varan cezalar uygulanacak olmasının şirketler için risk oluşurduğuna işaret edildi.
 
Kararın arkasında siyasi nedenlerin olabileceğini belirten TechFusion.ru yöneticisi Oleg Kapranov ise, Türkiye-Rusya ilişkilerinin bozulma ihimaline karşı bunun bir önlem olabileceğini ileri sürdü.
 
“Yandex Türkiye pazarında başarılıydı. Türkiye, dünyada Rus ve ABD IT şirketlerinin eşit koşullarda rekabet ettiği az sayıdaki pazardan biriydi” diyen uzman, son dönemde Türkiye-Rusya ilişkilerinde bazı konularda anlaşmazlık yaşanmasının şirketin bu kararında etkili olabileceği yorumunu yaptı.
 
Yandex’in Türkiye ofisinin ekim ayının sonuna kadar çalışmaya devam edeceği belirtiliyor.
 
1.10.2020
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi