Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Rusya'da 10,8 milyon göçmen...

Rusya'da her on işçiden biri göçmen ve bu işçilerin ekonomiye katkısının yüzde 8 civarında olduğu tahmin ediliyor. Peki koronavirüs krizi göçmen işçileri nasıl etkiledi? Vedomosti gazetesinin haberine göre, her 3 göçmen işçiden 1'i kriz süresince işsiz kaldı. Üstelik işçilerin yarısının asgari bir geçim sürdürmeye yetecek parası yok.
 
Uçuş yasakları nedeniyle çoğu işçi memleketine dönemediği için, işsiz olmalarına rağmen ev kirası ödemek zorunda.
 
Gazetenin derlediği verilere göre, yasal olarak Rusya topraklarında bulunan yerleşik ve geçici göçmen sayısı 10,8 milyon. Bunların 7,3 milyonluk bölümü çalışıyor. Ülkede yasa dışı bulunan göçmen sayısı ise 2,1 milyon civarında. Bu göçmenlerin de 1,4 milyonluk bölümü bir işte çalışıyor.
 
Rosstat, İçişleri Bakanlığı ve Yüksek Ekonomi Okulu'nun verilerine göre, 2020 yılı itibarıyla bir işte çalışan göçmen sayısı 7,8 milyon, işsiz göçmen sayısı 900 bin. Veriler Haziran 2020'ye gelindiğinde işsiz sayısının 2,7 milyona yükseldiğine işaret ediyor.
 
Rusya dünyada en çok göçmen barındıran 4'ncü ülke. İlk üç sıra ABD, Almanya ve Suudi Arabistan'ın. Rusya'nın göç aldığı ülkeler arasında eski Sovyet cumhuriyetleri başı çekiyor. Ülkede göçmenlerin en yoğun olarak yaşadığı üç bölge Moskova şehri, Moskova vilayeti ve St. Petersburg. Göçmenlerin en yoğun çalıştığı sektör ise inşaat.
 
(Fotoğraf: Yevgeni Razumnıy)
 
17.7.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi