Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Uçuş yasağı 1 Ağustos'a uzatıldı

Rusya'nın uluslararası uçuş yasağını ve yabancı ülke vatandaşlarının ülkeye girişini 15 Temmuz'da kaldırması beklenirken, yasak 1 Ağustos tarihine kadar uzatıldı.

Rusya resmi sivil havacılık kurumu Rosvaitsa, koronavirüs salgını nedeniyle yasağı uzatma kararı aldığını açıkladı. 

Daha önce kurumun kendisi Rusya hükümetine, yasağın 15 Temmuz'da kaldırılması önerisinde bulunmuştu.

Bu sinyal üzerine başta THY olmak üzere, uluslararası havayolu şirketleri Rusya'ya tarifeli seferlere 15 Temmuz'da başlama hazırlığı yapıyordu. 

Rosvaitsa tarafından havaalanlarıa ve havayolu şirketlerine resmi bir telgraf yollayarak yasağon uzatıldığı resmen bildirilid.

Yazıda, "31 Temmuz 2020 saat 23.59'a kadar Rusya Federasyonu'na yabancı ülke vatandaşlarının giriş yasağı devam edecek" denildi.

Uçuşlar 27 Mart'ta salgın yüzünden durdurulmuştu.

RBK'ya konuşan bir S7 Havayolları yetkilisi, "Yasak şimdilik 31 Temmuz akşamına kadar devam edecek. Bu karar Rusya vatandaşlarının ülkeden ayrılmalarıyla ilgil değil. Çifte vatandaşlığı ya da bir başka ülkede oturma izni olanlar, ya da tedavi ve veya iş durumu nedeniyle istisnai vizesi olanlar Rusya'dan çıkabilecek" dedi.

26 Haziran'da Rusya Ulaştırma Bakanı Yevgeni Ditrih, "Yurt içinde havayolu taşımacılığının artık güvenli olduğuna kanaat getirirsek, yurt dışı uçuşlarına da izin vereceğiz. Ama şu an buna hazır olmadığımızı düşünüyorum" demişti. Ditrih, Türkiye'ye seferlerin 15 Temmuz'da başlayabileceği haberlerini de yalanlamış ve "Türkiye'den teklfi aldık, not ettik, değerlendiriyoruz" demişti.
 
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da, "Sınırlar ne zaman aşılacak?" sorusuna, "Bilmiyorum" karşılıüını vermişti.

2.7.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi