Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Hacker terörü, uzaktan çalışmayla zirvede: Saldırılar 3 katına çıktı

Rusya'da sokağa çıkma sınırlamalarının olduğu dönemde "uzaktan çalışma" artık bir istisna değil, neredeyse kural olarak hayatımıza girdi. Windows işletim sistemi yüklü bilgisayarlara yapılan uzaktan erişim saldırıları yüzde 230 arttı. Kommersant'ın DeviceLock'ın araştırmasına dayandırdığı habere göre, uzak masaüstü protokolünü (RDP) hedef alan saldırı sayısı 101 bine ulaştı.

Hackerların bu yolla ele geçirdikleri şirket ağı kullanıcı hesaplarını kara borsada 300-500 ruble, yani 30-50 TL gibi rakamlara satışa çıkardığı öğrenildi.

DeviceLock analistleri, fiyatların bu kadar düşük olmasını, piyasada satılan bu tür hesapların sayısının çok fazla olmasına bağlıyor.

Şirketlerin uzaktan erişim güvenlik problemlerini aşmak için zaman zaman VPN hizmetlerine başvurduğu, ancak popüler VPN servislerinden bazılarının da güvenlik açığı içerdiği bildiriliyor. 
 
Şirketleri zor durumda bırakan bir diğer unsur, uzaktan erişim sistemlerini salgın nedeniyle kısa sürede kurmak zorunda kalmış olmaları.

Zamanla yarışan şirketler, genellikle üzerinde pek de düşünülmemiş en basit çözümleri tercih ediyor, bu da ağ sistemlerinde zaafiyeti beraberinde getiriyor.

5.6.2020 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi