Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

"Rusya yatırımcıya güvenli liman"

Rusya'nın ekonomi cephesinden iyi haberler: Borsa enedkesleri tarihi zirvelerini görerek yatırımcıya umut verdi.  Dün ruble endeksli Mosbirja 2 bin 949 puana kadar çıkarak tarihi zirvesini yaparken, dolar endeksli RTS endeksi de 1460 puanı geçerek son altı yılın en yüksek seviyesini gördü. Uzmanlar bunu "yabancı yatırımcı akınına" bağlıyor.

ABD ve Avrupa’da yatırım araçlarında karlılık oranlarındaki düşüş birçok uluslararası yatırımcıyı yeniden "yükselen yıldız" olmaya aday Rusya pazarına yöneltmeye devam ediyor. Alman Focus dergisi, rubledeki istikrarlı gidişatın olumlu etkilerine dikkat çekti ve "Ruble en sağlam para birimi olma yolunda" yorumunu yaptı.

Petrol fiyatlarındaki iniş çıkışların, yaptırımların ve siyasi gerginliklerin rublenin elini zayıflatmadığına işaret eden Alman dergisi, rublenin 2019 yılında dolar ve euro karşısında ciddi değer kazandığını ve gelişmekte olan ülkelerin para birimleri içinde lider pozisyona yükseldiğini hatırlattı.

Rublenin bugün yatırımcılar için güvenilir bir yatırım aracı olduğunun altı çizilen analizde, ABD’de ve Avrupa’da karlılık oranlarındaki düşüşün de uluslarararası yatırımcıları rubleye yönelttiği belirtildi.

Ruble dolar karşısında değer kazanmaya devam ediyor. Bugün resmi kurda 1 dolar 64 rublenin altına inerek 63,25 ruble olarak açıklandı. Euro da bir günde yüzde 1 değer kaybetti ve 70,42 rubleye geriledi.

Moskovski Komsomolets gazetesinin görüşlerine başvurduğu Alpari şirketi yöneticisi Aleksandr Razuvayev de konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu tespitlere katılmamak mümkün değil. 2014 yılında döviz krizi sırasında Devlet Başkanı Başkan Vadimir Putin’in zor bir seçim yapması gerekiyordu. Merkez Bankası yöneticileri ve Aleksey Kudrin’in başını çektiği muhafazakar muhalefet liberal ekonomik politikalarda ve esnek ruble kurunda diretiyordu. Başkanın danışmanı Sergey Glazyev ise sabit kurda ve döviz piyasasına müdahalede ısrarcı oldu. Fakat Putin esnek kuru seçti.”

6.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi