Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Putin'in yaş gününü kutlamayan liderler

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 7 Ekim'de 67. yaşına basmasını hangi liderlerin tebrik ettiği kamuoyunda merak konusu olmaya devam ediyor. Gelen sorular üzerine bir açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, ABD Başkanı Trump ile Ukrayna Devlet Balkanı Zelinskiy'den henüz kutlama mesajı almadıklarını söyledi. 

Peskov, "Gün sonuna kadar gelen kutlama mesajları içinde Tramp ya da Zelenskiy'den bir şey görmedim. Ya yoktular ya da daha geç ulaşabilir" dedi.

Peskov Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan mesaj ya da telefon gelip gelmediği konusunda bir bilgi paylaşmadı. Ancak Kremlin resmi web sitesinde yayınlanan "kutlamak için telefonla bizzat arayan ya da mesaj yollayan liderler" listesinde Erdoğan'ın ismi bulunmuyor.

Rus lideri dün sabahın erken saatlerinden itibaren çok sayıda devlet başkanı bizzat telefon açarak kutlamıştı. Kremlin Basın Merkezi tarafından resmi web sitesinde bu kutlamalarla ilgili liste saat 13.50’de yayımlandı. Listede Putin’i arayarak kutlayanlar arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yer almıyor. Erdoğan resmi bir ziyaret için Sırbistan'da bulunuyor.

Kremlin açıklamasında, yaş günü nedeniyle çok sayıda kutlama mesajı ve telgraf alındığı belirtildikten sonra, Putin’in bizzat tebrik telefonlarına yanıt verdiği liderlerin listesi açıklandı. 

Açıklamaya göre şu liderler Putin’i telefonla arayıp tebrik etti:

İlham Aliyev (Azerbaycan), Aleksandr Lukaşenko (Belarus), Gurbanguli Berdımuhammedov (Türkmenistan), Kasım-Cömert Tokayev (Kazakistan), Sooronbay Ceenbekov (Kırgızistan), Şavkat Mirziyev (Özbekistan), Emomali Rahmon (Tacikistan), Aleksandr Vuçiç (Sırbistan), Benyamin Netanyahu (İsrail), Nikol Paşinyan (Ermenistan), Thomas Bach (Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı)

Rusya lideri Vladimir Putin'in Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan'ı 26 Şubat 2019'da telefonla arayıp doğum günü nedeniyle kutlamıştı.  Kremlin'in basın servisinden yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı aradığı ve 65. doğum günü nedeniyle 'sıcak bir biçimde' kutladığı kaydedilmişti.

Bu arada konu geçen yıl da gündeme gelmiş, TurkRus.Com'da şu editoryal yazı yer almıştı:
 
"Erdoğan Putin'in yaş gününü kutladı mı?
TürkRus.Com'un görüşü: Rusya’da yaşayanlar, iş yapanlar çok iyi bilir. Hayatta en önemli günler “doğum günleri”dir. O gün akan sular durur. Hediyeler, kutlamalar, şerefe kaldırılan kadehler havalarda uçuşur. Hatta bir inşaatçı dostumuz vaktiyle şöyle demişti: “Rusya’da işinin bozulmaması için asla unutmaman gereken ilk şey, işvereninin doğum gününü kutlamaktır!” 

Hal böyle olunca, Başkan Putin dün 66. yaşına basarken gözler “kutlama mesajları”na çevrildi. Kremlin, “bizzat telefonla arayarak kutlayan” liderlerin listesini, dün öğlen saatlerinde resmi web sitesinden kamuoyu ile paylaştı. Ana sayfamızdaki haberde de göreceğiniz gibi, eski Sovyet cumhuriyetlerinin “adet ve gelenekleri iyi bilen” liderleri başta olmak üzere, sabahın köründe telefona sarılanlar orada. Bunlara ,Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vuciç ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu da eklenmiş.

Özellikle pek çok Batılı liderin telefonla aramak yerine “mesaj yollayarak” yaş gününü “dirsek mesafesinde” kutladığını geçmiş yıllardan biliyoruz. Berlusconi gibi, hemen her seferinde uçağına atlayıp Putin’in gözlerden uzak, “dostlar ve aile arasında” kutladığı doğum gününde masaya oturmaya gelen istisnalar da var.

Ama telefon edenler arasında -en azından dün geceye kadar Kremlin resmi web sitesindeki bilgilere bakılırsa- Cumhurbaşkanı Erdoğan yoktu.

Biz Türkler doğum günlerini Ruslar kadar önemsemeyiz; doğruya doğru. Hatta yaş günü kutlaması, çoğu Türk için “çocukluk yaşları ile sınırlı” bir “etkinlik” bile sayılır. Ama Ruslar için öyle değil.

Erdoğan her vesile ile Putin’den “dostum” diye söz ederken, ilişkiler bu kadar ileri bir safhaya gelmişken, yaş gününde “ilk telefon edenlerden biri” olması herhalde güzel bir jest olurdu. 

Bizim bu yazıyı kaleme aldığımız saatlerde ne Ankara’dan, ne de Moskova’dan bir “kutlama telefonu”na dair havadis vardı. Cumhurbaşkanlığı’nın web sitesinde, 7 Ekim gününde sadece, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Down Sendromlular Atletizm ve Masa Tenisi Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazanan sporcularımız Ali Topaloğlu ve Dilara Çevik’e tebrik telgrafı göndermiştir.” mesajı bulunuyordu. "Putin’e yollansa bu bilgi de muhtemelen paylaşılırdı” diye düşünmeden edemedik.

Muhtemelen bir mesaj yollanmıştır, belki pazartesi açıklanır. Ama yıllardır bu coğrafyada yaşayan ve Ruslar için yaş günlerinin ne manaya geldiğini yaşayarak öğrenenler olarak, Erdoğan’ın özel kaleminden, Putin’in doğum gününü de ajandalarına not etmelerini -naçizane- öneririz. 

Diplomatik ilişkiler başlıbaşına bir sanat elbette; ama insani ilişkilerde makamlar ne kadar yüksek olursa olsun “şık dokunuşlar” gerçekten fark yaratabiliyor.

TürkRus.Com"

8.10.2019
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi