Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Moskova'nın Disneyland'ına Türk mühendislik harikası dev cam kubbe

Moskova çok yakında kendi "milli Disneyland'ına" kavuşacak. Moskova Nehri'nin kıyısına, Nagatinskaya semtine inşa edilen "Ostrov Meçtı" (Hayal Adası) Parkı, uzmanların "mühendislik harikası" olarak niteledikleri, Rusya'nın en büyük cam kubbesine kavuştu. Sekiz bin metrekarelik bir alanı örten kubbenin yüksekliği 25 metre. Türkiye'yi gururlandıran tarafı ise, bu dev projenin ana müteahhdinin Rönesans İnşaat olması. Yani Moskova'ya damgasını vuracak bu projenin çok konuşulan dev kubbesi de Türk inşaatçıların eseri olarak vitrine çıktı.

Parkın içindeki yürüyüş ve dinlenme alanını kaplayan yedi kubbenin toplam uzunluğu ise 28 bin metrenin üzerinde.

Projenin yöneticisi Konstantin Golubev, cam kubbeler inşa edilirken Moskova'nın iklim koşullarının dikkate alındığını ve kubbelerin her türlü yağış ve rüzgara dayanıklı olduğunu söyledi. Kubbe sayesinde park kışın sıcak, yazınsa serin tutulabilecek.Bu yıl sonundan ziyarete açılması planlanlanan park, Rusya'da şu ana kadar yapılan en büyük, en görkemli oyun-eğlence kompleksi olacak.

Hayal Adası (Ostrov Meçtı), Avrupa'nın en büyük tematik parkı olma özelliğine sahip. Parkın içinde 40'ın üzerinde eğlence objesi, 4 bin 500 araçlık yer altı ve yer üstü otomobil parkı, 17 salonlu bir sinema ve 3 bin 800 kişilik bir konser salonu bulunuyor.

 26.6.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi