Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

OE, "yakın" döviz krizi yüzdesini hesapladı: Lira ve rublede ne kadar?

“Rusya’da önümüzdeki bir yıl içinde yeni bir döviz kizi yaşanma ihtimali yüzde 11, Türkiye'de ise yüzde 37...”  Dünyaca ünlü analiz merkezi Oxford Economics, dün akşam Rusya basınına yansıyan son raporunda bu tahminde bulundu.

Şirket, gelişmekte olan ülkeler içinde kriz ihtimalinin en yüksek Türkiye, Ukrayna ve Arjantin’de olduğunu öngördü.

Oxford Economics, Türkiye’de ise döviz riski ihtimalini önümüzdeki bir yıl için yüzde 37, üç yıl için yüzde 71 olarak tahmin etti. 

RBK’nın aktardığı rapora göre Oxford Economics, Rusya’da yeni bir döviz krizi ihtimalini önümüzdeki bir yıl için yüzde 11, üç yıl için yüzde 34 olarak tahmin etti.

Rusya, kriz ihtimalinin düşük olduğu ülkeler kategorisinde Şili, Polonya, Peru, Tayland, Malezya ve Endonezya ile birlikte yer aldı. 

RBK’ya konuşan Oxford Economics ekonomisti Yeveniya Sleptsova, Rusya ekonomisinde temel göstergelerin istikrarlı olduğunu, nispeten yüksek olan faiz oranlarının da enflasyon beklentilerini düşürdüğünü söyledi.

Rusya Merkez Bankası 2018 yılında dört yıl aradan sonra ilk defa gösterge faizini artırmıştı. 

RBK’ya değerlendirmede bulunan uzmanlar, rublenin yıl sonuna doğru gösterge faizindeki olası düşüş nedeniyle değer kaybına uğrayacağını öngördü. 


15.5.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi