Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Rusya'da gazi maaşları ne kadar?

Rusya 9 Mayıs'ta Sovyetler Birliği'nin İkinci Dünya Savaşı'nda kazandığı büyük zaferi kutlarken Çalışma Bakanlığı da savaş gazileriyle ilgili bazı veriler paylaştı. Buna göre, hala hayatta olan savaş gazisi ve gaziye denk sayılan kişilerin ve aile üyelerinin toplam sayısı 1 milyon 280 bin. Savaş zamanı cephe gerisinde görev yaptığı halde statü olarak gazi sayılan kişi sayısı bu rakamın içinde 762 bin 600. Çocukluğunda Almanların eline esir düşen ve hala hayatta olan insan sayısı 103 bin 700. Hala yaşayan yetişkin savaş esirlerinin sayısı ise sadece 144. Kocası cephede hayatını kaybetmiş ya da yaralanmış kadınların da 240 bin 400'ü hala hayatta.

Leningrad Kuşatması sırasına hayatta kalmayı başarıp madalyaya layık görülenlerin de 96 bin 300'ü hala sağ.

Bakanlık ayrıca savaş gazilerine yapılan aylık ödemelerle ilgili de bilgi verdi.

Buna göre, bir savaş gazisinin eline geçen para ortalama 43 bin 500 ruble civarında (666 dolar). Yani ülkedeki minimum emekli maaşının yaklaşık beş katı.

Devlet Başkanı Vladimir Putin 25 Nisanda yeni bir kararname imzalayarak aralarında savaş gazilerinin de olduğu bazı vatandaşlara her yıl ilave 10 bin ruble para ödenmesini emretmişti.

10.5.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi