Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAZARLAR

SSCB'den Rusya Federasyonu'na, değişimin fotoromanı

KAAN AKOBA'nın kaleminden: 25 Aralık 1991'de Mihail Gorbaçov'un istifası ile birlikte artık Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği, malumu ilam ederek dağılır. Seksenlerden beri her an yıkıldı yıkılacak denilen 'rüya'dan uyanılmış, 'değişim' tamamlanmış ve artık kapitalizmin gerçekleri ile yüzleşmenin zamanı gelmiştir. Sokaklara çıkan halk da isteğini bu yönde ortaya koyar.

Bu değişimi, iki kare fotoğrafla özetlemek gerekirse sanırım en uygun iki fotoğraf yukarıdakiler olacaktır.

Solda, kalplerinin üzerindeki beş köşeli yıldız (звезда) rozetleri ile sınıftaki öncü (пионер) çocuklar, Lenin'in bir kız çocuğu ile beraber resmedildiği duvarın önünde, gururla objektife bakıyorlar.

Sağdaki ise 1991 yılı Ocak ayında Çeboksarı şehrinde bir fotoğraf stüdyosunda çekilmiş. 

Çinli bir ailenin Amerika Birleşik Devletleri doğumlu oğulları sporcu, artist Bruce Lee'nin fotoğrafı göğsüne iliştirilmiş kız da belki de ilk fotoğraftakilerden biri. 

Sevgiyi yürekten hissedip, beynimize kazımayınca, rozetler de, resimler de bir gün gelip kolayca bir kenara atılıp, yerlerini yenilerine bırakabiliyor...

24.4.2013

akoba66@yahoo.com

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi