Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Dolar 1,5 yıl sonra 70 rublenin altında, lira ruble karşısında tarihi dipte

Rusya Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadele çerçevesinde yeniden faiz arttırması üzerine dolar kuru 1,5 yıl sonra 70 ruble sınırının altına geriledi. 75 baz puanlık artış kararı sonucunda piyasalarda dolar 69,9 rubleden işlem görmeye başladı.
 
Rus para birimi en son 2020 haziran ayında bu değerleri görmüştü. Ruble euroya karşı da değer kazandı. Bir yıllık aradan sonra euro kuru da 82 rubleye geriledi.
 
Merkez Bankası gün içinde, bu yıl altıncı defa faiz artışına giderek politika faizini yüzde 7,5'e çıkarmıştı.
 
Mart ayı itibarıyla faiz artış politikası uygulayan banka, son 6 toplantıda 3,25 puan faiz artışı yaparak oranı yüzde 4,25'ten yüzde 7,50'ye çıkardı. Beklenti üzerindeki faiz artışının ardından ruble, dolar karşısında yükselişe geçti ve USD/RUB kuru 69,90 seviyesi altına gerileyerek Haziran 2020 sonrası en düşük seviyeye geriledi. 
 
Dün yüzde 1,5 üzerinde gerileyen kur, sene başı itibarıyla da yüzde 5 değer kaybetti. Ruble, bu yıl dolar karşısında değer kazanan nadir para birimlerinden.
 
İnvesting.com'un aktardığına göre, günün ilk yarısında TL'deki kaybın hızlanması ve son saatte de rublenin yükselişe geçmesiyle TRY/RUB kurunun günlük kaybı yüzde 4'ü geçti ve fiyat 7,28 ile tarihi düşük seviyeye geriledi.
 
Rublenin bu yıl iyi performans göstermesinde Rusya'nın büyük petrol ve doğal gaz üreticilerinden olması ve fiyatların yüksek oranda artış göstermesi etkili oluyor, fakat gelir olmasına karşın dünyada artan enflasyon Rusya'da da yükselişte ve banka, faiz artışının devam edebileceğini belirtti.
 
22.10.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi