Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rusya tüm kameraları tek merkezde topluyor: Maliyet 3,4 milyar dolar

Rus hükümeti ülkedeki bütün güvenlik kameralarından gelen verileri tek bir sistemden yönetmek için çalışma başlattı. Konuyu haberleştiren Kommersant gazetesi, hükümetin bu amaçla 250 milyar ruble, yani 3,4 milyar dolar harcamak zorunda kalabileceğini yazıyor. Projenin hayata geçişi için öngörülen süre ise 5 yıl.

Gazeteye konuşan hükümet kaynakları, konunun kabine bünyesinde tartışılmaya başlandığını aktarıyor. Söz konusu sistemin yüzde 49 hissesi Rosteh'e ait bulunan Natsionalnıye Tehnologii adlı şirkete ihale edilmesinin planlandığı da gelen haberler arasında.

Kurulacak sistemin Bezopasnıy Gorod (Güvenli Şehir) adlı program kompleksine bağlanması mevcut fikirler arasında. Güvenli Şehir kompleksinin içinde yer alan devlet kurumları Doğal Afetler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve FSB.

Gazeteye bilgi veren kaynaklar, yapay zekayla donatılmış akıllı kameralara dayalı bir sistem kurulmasının planlandığını, bu kameraların işlenen bazı suçları tespit etme becerisine sahip olacağını söyledi.

Ancak projeye şüpheyle yaklaşanlar da var. Bilgisayar ve Bilişim İşletmeleri Birliği icra direktörü Nikolay Komlev, Rusya'da sık yaşanan veri sızıntılarına dikkat çekerek, kötü niyetli kişilerin olası bir sızıntı durumunda son derece hassas verilere erişme şansı yakalayacağını dile getirdi.

17.6.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2021 yılında işleriniz geçen yıla kıyasla...©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi