Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da ayakkabı-giysi satışları arttı, ortalama kaç ruble harcanıyor?

Rusya'da moda piyasası krizin ardından ilk toparlanma belirtilerini göstermeye başladı. Kommersant gazetesi, Moskova ve St. Petersburg'da kıyafet satışlarının mart ayında geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 10 arttığını yazıyor. Bununla birlikte, satış rakamları hala 2019 göstergelerinin gerisinde.
 
Evotor verilerine göre, kıyafet satışları Moskova'da yüzde 10, St. Petersburg'da yüzde 11 artarken, iki şehirdeki ayakkabı satışları da sırasıyla yüzde 20 ve yüzde 41 artış gösterdi.
 
Ancak verilerin işaret ettiği bir diğer önemli gelişme de bu ürünlerdeki fiyat artışı oldu. Rusya genelinde bir giyim alışverişinde harcanan ortalama para miktarı yüzde 12'lik artışla 2 bin 300 rubleye (242 TL) çıkarken, bu oran ve ortalama Moskova'da yüzde 36 ve 5 bin ruble, St. Petersburg'da ise yüzde 11 ve 3 bin 200 rubleye yükseldi.
 
Gazeteye konuşan firma temsilcileri de piyasanın daha hızlı toparlanmasının önündeki en büyük
engelin fiyatlardaki artış olduğu görüşünü dile getiriyor.
 
Tahminlere göre, yaz sezonuna doğru kıyafet, ayakkabı ve aksesuar fiyatlarındaki artış oranı yüzde 20-30'u bulabilir. Fiyat artışlarının gerisinde ise malzeme fiyatlarındaki artış yatıyor.
 
8.4.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi