Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'dan 'dijital ruble'ye geçme kararı

Rusya Merkez Bankası, dijital rubleye geçilmesi için çalışmalara başlanacağını duyurdu. Merkez Bankası açıklamasında, vatandaşların dijital rubleyi elektronik cüzdanlarına yükleyebilecekleri ve mobil ve diğer cihazlar sayesinde online olarak kullanabilecekleri belirtildi.

Rusya’da ve dünya genelinde dijital finans teknolojilerinin kullanımının arttığı belirtilen açıklamada, gündelik hayatta nakit dışı paraların giderek daha sık kullanıldığı ve çağdaş teknolojiler sayesinde daha hızlı, kolay ve güvenli ödeme türlerine talebin arttığının altı çizildi.
 
Dijital rublenin, mali altyapıya erişimin sınırlı olduğu yerlerde de kullanışlı bir ek ödeme aracı haline gelebileceği kaydedildi.
 
Merkez Bankası, dijital rublenin kullanımının banka kredi ve mevduat faizleri üzerindeki baskıyı artırabileceğine de dikkat çekti.
 
Dijital rublenin ne zaman çıkacağı konusunda net bir karar verilmediği belitilen açıklamada, konuyla ilgili avantajların, olası risklerin, aşamaların ve zamanlamanın tüm ilgili kesimlerle tartışılması gerektiği vurgulandı.
 
14.10.2020
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi