Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'da eğitim yılı nasıl başladı? Öğretmen, veli, kim neden şikayetçi?

Rusya'da okulların açılmasının üzerinden bir aya yakın bir zaman geçti. Peki yeni eğitim ve öğretim yılı nasıl başladı? Moskovskiy Komsomolets gazetesi velilerin, öğretmenlerin ve uzmanların görüşlerini aldı.
 
2019'da yılın öğretmeni seçilen Larisa Araçaşvili, çalışma şartlarının zorlaştığını söyledi. Büyük bir okulda görev yapan Araçaşvili, "kabin sistemine" ayak uydurmakta güçlük çektiğini dile getiriyor. Bu sistemde dersler tek bir sınıfta değil, derse özel ayrı laboratuvarlarda işleniyor. Araçaşvili mesainin kabinden kabine koşturmakla geçmesinden şikayetçi.
 
Bir başka ödüllü öğretmen Yevgeni Yamburg ise çocukların her şeyi normal karşıladığını söylüyor. Yamburg'a göre, velilere laf anlatmak daha zor. Öğretmen, ateşi 37,5 derece çıkan bir çocuğu okula almadığı için aileden tepki görmesini örnek gösteriyor.
 
Yamburg uzaktan eğitim sisteminde de olumlu bir yön bulma eğiliminde. Buna göre, özellikle içine kapalı çocuklar bu sistemde kendilerini daha rahat hissediyor.
 
Moskova'dan dört çocuk annesi Elmira Petrova ise çocuklarının farklı okullarda okuduğunu ve her okulun ayrı bir rejimde çalıştığını ifade ediyor. Petrova'yı en çok rahatsız eden, ikinci sınıfa giden kızının okulunda öğrencilerin koridora çıkmalarına izin verilmemesi. Petrova'ya göre, bütün günü sınıfta geçirmek zorunda olmak çocukları çok zorlayan bir etken.
 
Gazeteye konuşan Psikolog yelena Ulitova, ailelere çocukların önünde "her şeyin ne kadar kötü olduğundan şikayet etmemelerini" tavsiye ediyor. Ulitova'ya göre, çocuklar için de en doğrusu ailelerin yeni koşullara adapte olmak için çaba göstermesi.
 
26.9.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi