Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya inşaat sektöründe maaş sıkıntısı: Yetkililer çözüm arayışında

Rusya'da krizin en büyük darbeyi vurduğu alanlardan olan inşaat sektörü çalışanlarına maaş ödemekte zorlanıyor. Yasa yapıcılar ve uzmanlar şirketlere yardım edebilmek için düzenleme arayışına girdi. Parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi'nde dile getirilen bir öneri, şirketlere iki yıllığına sigorta primi ödeme kolaylığı sağlanmasını öngörüyor.

Senatörlerin önerisi şu anda yüzde 30 olan sigorta prim oranının iki yıllığına yüzde 15'e çekilmesi yönünde. Öneri kabul görürse inşaatçıların maaş ödemelerinde kullanabileceği ilave kaynak miktarının 35 milyar ruble civarında olacağı tahmin ediliyor (475 milyon dolar).

Stratejik Çözüm Merkezi (TsSR) ise şirketlerin elde ettiği kârların 6 aylık bir süre için vergilendirilmemesini önerdi. Merkezin hesabına göre, şirketler bu sayede 155,7 milyar rublelik (2,1 milyar dolar) bir kaynağı maaş ödemelerine yönlendirebilecek.

Her iki önerinin de hayata geçmesi durumunda inşaatçıların elde edeceği kaynak miktarı 190 milyar rubleye, yani 2,6 milyar dolara ulaşabilir.

Rosstat verilerine göre, ülke genelinde inşaat sektörünce çalışan insan sayısı 6 milyon. Sektörde maaş ortalaması 41 bin 800 ruble (4 bin 150 TL).

(Fotoğraf: Maksim Kimerling)

10.8.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi