Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'da 25 milyon kişi 'sınırda'

Rusya’da "dış turizm" hareketine büyük darbe vuracak kaygı verici bir gelişme: Çeşitli borçlarından dolayı yurt dışı çıkış yasağıyla karşı karşıya kalan kişilerin sayısı artmaya devam ediyor. İzvestiya gazetesi, yurt dışına çıkış yasağına maruz kalma ihtimali bulunan borçluların sayısını hesapladı.

Habere göre, 7-8 milyon kişi kredi, 1,42 milyon kişi nafaka, 13,1 milyon kişi trafik cezası, 2,5 milyon kişi konut hizmetleri borçlarından dolayı yurt dışına çıkamama riskiyle karşı karşıya.

Rusya’da devletin 2019 yılnda 104,2 milyar ruble (1,65 milyon dolar) borç tahsil etmeyi başardığı belirtiliyor.

Ülkede çeşitli borçlarından dolayı yurt dışına çıkış yasağı riskiyle karş karşıya olan kişilerin sayısının ise 25 milyona yaklaştığı hesaplanıyor. Resmi verilere göre ise bu rakam yılın ilk yarısında 3,58 milyondu.

En son temmuz ayında konu şu haberler TürkRus.Com'a yansımıştı:

3,4 milyon kişiye yurt dışı yasak!

Rusya’da yurt dışına çıkışına yasak konan vatandaşların sayısı 3 milyon 429 bin kişiyi, nüfusa oranı ise yüzde 3’ü buldu. Çıkış yasağı konanların toplam borcu 1 trilyon 441 milyar ruble, yani 22,8 milyar dolar. 

Rusya Federal İcra Dairesi tarafından yapılan açıklamaya göre, nafakada vergi ve kredi borcuna kadar farklı konularda borçlu olan bu kişilerin ülkeyi terk edemeyecekleri sınır kapılarına bildirildi.

Bu yılın ilk beş ayında borç yüzünden çıkışı yasaklananların oranında yüzde 31’lik rekor artış oldu.

Beş ayda borçlu sayısında en fazla artış 157 bin kişi ile Moskova’da, 145 bin kişi ile Tataristan’da, 144 bin kişi ile Krasnodarsk’ta, 142 bin kişi ile Moskova bölgesinde kaydedildi.

Çıkış yasağı konanların toplam borcu 1 trilyon 441 milyar ruble, yani 22,8 milyar dolar. Sadece Moskovalıların borcu 283 milyar ruble (4,5 milyar) dolar. Yılbaşından beri yasağı kaldırmak için ödenen borç tutarı 3,2 milyar ruble (51,8 milyon dolar) olarak hesaplandı.

14.12.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi