Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Moskova'da karlı kışlara veda mı?

Kış mevsiminde adeta sonbahar havası yaşanan Moskova'da ilerleyen yıllarda küresel ısınmanın etkisini daha fazla göstereceği tahmin ediliyor. "30 yıl içinde Moskova'da kışlar daha karsız geçmeye başlayacak." Bu tahmin Uluslararası Şehir İklimi Araştırmacıları Birliği (IAUC) üyesi coğrafya bilimci Pavel Konstantinov'a ait.

Rus uzman, Moskova'da iklimin her geçen yılla birlikte kara Avrupası iklimine daha çok benzeyeceğini tahmin ediyor. Bu da kışların daha ılıman, yazlarınsa daha sıcak geçmesi anlamına geliyor. Buna göre, Moskova'da kar yağışı bir normdan ziyade, istisna haline gelebilir.

Konstantinov, son 70 yılda Moskova'da merkezi ısıtma sezonunun 15 ile 20 gün arasında kısaldığına dikkat çekerek, bu durumu iklimin değiştiğine kanıt olarak gösterdi.

Daha önce Meteoroloji Merkezi'nden Roman Vilfand da 2019'un iklimsel gözlemler başladığından bu yana en sıcak yıl olarak tespit edildiğini açıklamıştı. 

12.12.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi