Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'da devlet kanseri erken teşhis eden doktorlara 500 ruble prim verecek

Rusya hükümeti erken aşamalarda teşhis edilen her kanser vakası için doktorlara ve araştırma sorumlusuna 500'er ruble (yaklaşık 8 dolar, 45 TL) prim ödeme kararı aldı. Parlamentonun alt kanadı Duma'da kabul edilen yeni bir yasa söz konusu proje için yılda 1,2 milyar ruble kaynak ayrılmasını öngörüyor.

Konuyu haberleştiren Novıye İzvestiya gazetesi, Sağlık Bakanlığı'nın kanser vakalarının yapay zeka ile teşhis edilmesini öngören bir projeyi de 2021 yılında uygulamaya koyacağını bildiriyor. Yapay zeka tarafından konulan teşhisler klinik verilerle de karşılaştırılacak. Gazete, projenin başarılı olması durumunda, bakanlığın doktorlara verilecek primden tasarruf edeceğini yazdı.

Rusya Sağlık Bakanlığı, hastalarda ilk kez görülen kötü huylu kitle vakalarının son 10 yılda yüzde 24 arttığını açıklamıştı. Onokolojik hastalıklar kaynaklı ölüm oranı ise aynı seviyede kaldı. Ancak bakanlık yetkilileri tıbbi preparat eksikliği nedeniyle ölüm oranlarının önümüzdeki iki yıl içinde yüzde 20-30 oranında artış kaydedilebileceğini dile getiriyor. 

Ülke genelinde kayıtlı kanser hastası sayısı 3,7 milyon.

21.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi