Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

'Hazır giyimde iflaslar bekleniyor'

Rusya’da halkın alım gücündeki düşüş ve bilinçli tüketim trendinin yaygınlaşması, hazır giyim perakende sektöründe ciddi daralmaya yol açtı. Business FM’in haberine göre, ülkede moda ve hazır giyim perakende sektörünün satış hacmini ölçen alışveriş endeksi (bin metre kare başına müşteri sayısı) son üç yılda yüzde 18 azalma kaydedildi. E-ticaret alternatiflerinin artması da bu düşüşün etkenleri arasında gösteriliyor.

Rusya’da son dönemde alım gücünün tüm sektörlerde düştüğüne dikkat çeken Finlandiyalı hazır giyim şirketi Finn Flare şirketi genel müdürü Kseniya Ryasova, “Son üç yılda iş yapmak çok daha zor hale geldi. Tüm rakiplerimiz için de aynısı geçerli. Daralan pazarda, KDV’nin de artması, kayıpları kitlesel hale getirdi. Çok fazla iflas bekliyoruz” dedi.

Halkın alım gücündeki düşüşün bu tabloya yol açtığını belirten Ryasova, “İnsanların cüzdanlarındaki para giderek azalıyor. Konut hizmetleri, vergiler ve fiyatlar artıyor. Temel harcamalar çıkarılınca kıyafet için ayda 1000 rubleniz kalıyor” diye konuştu.

Ünlü internet mağazası Ozon’un yöneticisi Mariya Zaikina ise, “Ozon.ru’da hazır giyim satışları 2018’de yüzde 70 artarken, 2019’da bu artış yüzde 100’ü buldu. Bunun nedeni, online alışverişe olan talebin yükselmesi. İnternetten sipariş edilen kıyafetlerin denenebildiği teslimat noktalarının yaygınlaşması da online satışları artıran etkenlerden biri oldu” şeklinde bilgi verdi.
 
Watcom Group'un raporunda, tekstil ve ayakkabı satış mağazalarındaki trafiğin 2017'den bu yana düşmekte olduğu bilgisi yer aldı. Ayakkabı ve hazır giyim mağazalarının müşteri kaybetmesinde en büyük etken olarak, halkın gelirlerindeki düşüşün yanı sıra e-ticaret sitelerinin yarattığı rekabet ortamı gösteriliyor.

Gazetenin ulaştığı bazı mağaza temsilcileri ise, ziyaretçi trafiğinde araştırma ileri sürülen boyutta bir düşüşle karşılamadıklarını söyledi. Kimi temsilciler ise bazı segmentlerde düşüş söz konusu olmakla birlikte bütçe dostu ürünlerde müşteri sayısının arttığı görüşünde.

18.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi